Doręczenie postanowienia z uzasadnieniem ogłoszonego na posiedzaniu niejawnym
Uzasadnienie postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym i jego doręczenie (art. 357 § 2[1] k.p.c.)
Art. 357 § 2 i 2[1] k.p.c. odnosi się do wydanych na posiedzeniu niejawnym postanowień sądu pierwszej instancji oraz tych postanowień sądu drugiej instancji, które nie kończą postępowania w sprawie w przedstawionym wyżej rozumieniu.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 357 § 2 k.p.c., odpis postanowienia wydanego na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza z urzędu stronom, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Doręczając postanowienie stronie niezastępowanej przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, należy ją pouczyć o dopuszczalności, warunkach, terminie i sposobie złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia tego postanowienia i wniesienia środka zaskarżenia albo o tym, że postanowienie nie podlega uzasadnieniu lub zaskarżeniu. Stosownie do art. 357 § 2[1] k.p.c., postanowienie wydane na posiedzeniu niejawnym sąd uzasadnia aktualnie tylko wtedy, gdy podlega ono zaskarżeniu i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodnia od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem.
Powyższa zmiana została skorelowana z wprowadzeniem ustawą nowelizującą (a w zasadzie przywróceniem) opłaty sądowej w kwocie 100 zł od wniosku o doręczenie orzeczenia albo zarządzenia z uzasadnieniem zgłoszonego w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia albo doręczenia tego orzeczenia albo zarządzenia, z możliwością jej zaliczenia na poczet opłaty od środka zaskarżenia (art.25b ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, jedn. tekst: Dz.U. z 2022 r., poz.1125, dalej: „u.k.s.s.c.”).
Ustawa nowelizująca dokonała także zmiany art. 394 § 2 k.p.c., stanowiąc, że termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Jeżeli przy wydaniu postanowienia sąd odstąpił od jego uzasadnienia, termin liczy się od dnia ogłoszenia postanowienia, a jeżeli podlegało ono doręczeniu - od dnia jego doręczenia.
Uchwała SN z dnia 24 stycznia 2023 r., III CZP 127/22
Standard: 69225 (pełna treść orzeczenia)
Postanowienie z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia i doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Zrównano zatem sposób sporządzania i doręczania uzasadnień postanowień ogłoszonych na posiedzeniu jawnym i wydanych na posiedzeniu niejawnym. Jednocześnie zmianie uległ § 3 art. 357 k.p.c. - zgodnie z nowym brzmieniem uzasadnienie postanowienia sporządza się w terminie tygodnia od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie postanowienia z uzasadnieniem, a jeżeli wniosek był dotknięty brakami - od dnia usunięcia tych braków.
Uchwała SN z dnia 2 lipca 2021 r., III CZP 38/20
Standard: 54813 (pełna treść orzeczenia)
Postanowienie o charakterze formalnym, podlegające zaskarżeniu, wydane na posiedzeniu niejawnym – skonstruowane w ten sposób, że jego sentencja wraz z uzasadnieniem stanowi jeden dokument – nie istnieje w znaczeniu procesowym w sytuacji, w której skład sądu podpisał tylko uzasadnienie, natomiast nie podpisał sentencji.
Postanowienie SN z dnia 21 stycznia 2003 r., III CZP 84/02
Standard: 54814 (pełna treść orzeczenia)