Udział osób trzecich w cywilnym postępowaniu sądowym

Przepisy ogólne; zasady postępowania cywilnego (art. 1 - 13 k.p.c.)

Jeśli ustawodawca uznaje za celowe umożliwienie osobie trzeciej uczestniczenia w postępowaniu sądowym, kwestię tę reguluje odrębnie i wprowadza na przykład instytucję zawiadomienia takiej osoby przez sąd z urzędu. Przykładem takiego rozwiązania ustawowego jest art. 15 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71 , poz.733, ze zm. dalej określanej jako „ustawa o ochr. lok.”) zgodnie z którym w sprawie o opróżnienie lokalu sąd z urzędu zawiadamia gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu w celu umożliwienia jej wstąpienia do sprawy.

Innym przykładem uregulowania zmierzającego do zapewnienia w postępowaniu sądowym udziału osoby trzeciej w charakterze interwenienta ubocznego jestart. 20 ust.2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych,Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. Nr 124, poz. 1152 ze zm. dalej określanej jako „ustawa o ubezp. obow.”) zgodnie z którym w postępowaniu sądowym o naprawienie szkody objętej ubezpieczeniem obowiązkowym odpowiedzialności cywilnej jest „niezbędne przypozwanie” zakładu ubezpieczeń. Instytucja „niezbędnego przypozwania” umożliwia zakładowi ubezpieczeń wstąpienie do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego.

Instytucja przypozwania uregulowana w art. 84 - 85 k.p.c., szczególne przypadki przypozwania przewidziane w art. 261, 573, 884 § 1 k.c. i art. 887 § 2 k.p.c., jak również przyjęte w ustawie o ubezp. obow. „niezbędne przypozwanie” - chronią stronę przed zarzutem wadliwego prowadzenia procesu (exceptio małe gesti proces- sus), który mógłby zostać podniesiony przez interwenienta ubocznego w późniejszym procesie, którego przedmiotem byłoby roszczenie regresowe przeciwko interwenientowi (art. 82 i 85 k.p.c.).

Uchwała SN z dnia 23 listopada 2005 r., III BZP 2/05

Standard: 54692 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.