Stacja trafo i budynek stacji transformatorowej jako część składową urządzenia przesyłowego (art. 49 k.c.)
Urządzenia przesyłowe (art. 49 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Następcy prawnemu właściciela nieruchomości, który zawarł z przedsiębiorstwem energetycznym umowę, na podstawie której przekazane zostało zakładowi energetycznemu do bezpłatnego używania - wybudowane na nieruchomości tego właściciela – pomieszczenie z przeznaczeniem na stację transformatorową, w zasadzie nie przysługuje roszczenie o wydanie pomieszczenia, gdy istnienie stacji transformatorowej jest konieczne, a zmiana jej położenia niemożliwa.
Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2007 r., I CSK 223/06
Standard: 58154 (pełna treść orzeczenia)
W orzecznictwie pojawiają się wątpliwości wokół zagadnienia, czy stację transformatorową stanowią jedynie urządzenia techniczne, czy też urządzenia techniczne wraz z budynkiem. Uznanie, że wznoszenie budynku na potrzeby stacji transformatorowej nie jest konieczne, prowadziłoby do wniosku, iż postawiony tak budynek stanowi część składową gruntu w rozumieniu art. 48 k.c.
W judykaturze przeważa jednak pogląd, że za stację transformatorową należy uznać obiekt kompletny, czyli budynek razem z wyposażeniem. Stanowi on „inne urządzenie trwale związane z gruntem” w rozumieniu art. 49 k.c., czyli wchodzące w skład przedsiębiorstwa, jeżeli tworzy nierozerwalną część techniczno-konstrukcyjną wraz ze znajdującą się w nim instalacją niezbędną do doprowadzania, przetwarzania i rozdzielania energii elektrycznej.
Powyższe reguła ma zatem zastosowanie do stacji transformatorowej obejmującej instalację energetyczną wraz z jej osłoną w postaci budynku.
Wobec powyższego nie ma podstaw by traktować budynek jako część składową gruntu (por. np. wyrok SN z dnia 6 maja 2004 r., II CK 258/03, wyrok z dnia 18 czerwca 2004 r., II CK 359/03, wyrok z dnia 14 grudnia 2004 r., II CK 255/04).
Wyrok SN z dnia 31 marca 2006 r., IV CNP 25/05
Standard: 54633 (pełna treść orzeczenia)