Majątkowy charakter roszczeń o zakazanie niedozwolonych działań i złożenie oświadczenia (art. 18 ust. 1 pkt 1 i 3 u.z.n.k.)
Roszczenia z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji (art. 18 u.z.n.k.) Rozdział właściwości według podziału na sprawy majątkowe i niemajątkowe (art. 17 pkt 1 i pkt 4 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Roszczenia o złożenie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie określone w art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 154, poz. 1503 ze zm.) mają charakter majątkowy.
Roszczenia określone w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, choć - według przeważającego poglądu - nie mają u swych podstaw prawa bezwzględnego, są bezpośrednio uwarunkowane interesami ekonomicznymi osób, którym przysługują, i tym samym mają majątkowy charakter. Potwierdza to cel ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wskazany w jej art. 1, jakim jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji oraz przewidziane w art. 20 przedawnienie roszczeń z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji właściwe dla roszczeń majątkowych (art. 117 k.c.). W konsekwencji żadnego z roszczeń, uwzględnionych na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 i 3 u.z.n.k. przez sąd drugiej instancji, nie można zaliczyć do praw niemajątkowych.
Wyrok SN z dnia 24 listopada 2009 r., V CSK 71/09
Standard: 65541 (pełna treść orzeczenia)
Żądania z art. 18 u.z.n.k. ściśle wiążą się z interesem ekonomicznym podmiotu uprawnionego.
Roszczenia określone w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, choć – według przeważającego poglądu – nie mają u swych podstaw dobra niematerialnego, będącego przedmiotem majątkowego prawa bezwzględnego - są bezpośrednio uwarunkowane interesami ekonomicznymi osób, którym przysługują, i tym samym mają majątkowy charakter, ze względu na to, że przepisy tej ustawy, zgodnie z art. 1, regulują zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej.
Takiej kwalifikacji nie wyklucza praktyczna trudność związana z określeniem wartości przedmiotu sporu albo wartości przedmiotu zaskarżenia.
Postanowienie SN z dnia 3 września 2009 r., I CZ 45/09
Standard: 65540 (pełna treść orzeczenia)