Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nadanie klauzuli tytułowi zasądzającemu wynagrodzenie po podjęciu pracy przez pracownika (art. 786 § 2 k.p.c.)

Wykonanie tytułu egzekucyjnego uzależnione od zdarzenia udowodnionego przez wierzyciela (art. 786 k.p.c.) Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy po przywróceniu do pracy (art. 47 k.p. i art. 57 k.p.)

Ustawą z dnia 18 kwietnia 1985 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 20, poz. 86) nadano nowe brzmienie art. 786 § 2 k.p.c. Przepis ten stanowi, że jeżeli obowiązek wypłaty wynagrodzenia zasądzonego w orzeczeniu przywracającym do pracy lub ustalonego w ugodzie jest uzależniony od podjęcia przez pracownika pracy, klauzulę wykonalności w części dotyczącej tego wynagrodzenia nadaje się po stwierdzeniu, że pracownik podjął pracę.

W aktualnym stanie prawnym z treści tego przepisu wynika w sposób niewątpliwy, że możliwe jest zasądzenie takiego niewymagalnego jeszcze roszczenia o wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pod warunkiem podjęcia pracy po przywróceniu do niej.

Wyrok SN z dnia 19 lipca 2005 r., II PK 389/04

Standard: 54262 (pełna treść orzeczenia)

W orzeczeniu przywracającym do pracy pracownika podlegającego szczególnej ochronie trwałości stosunku pracy, sąd pierwszej instancji zasądza za czas pozostawania bez pracy wynagrodzenie należne do daty orzekania, pod warunkiem zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy.

Wyrok SN z dnia 12 lipca 2005 r., II PK 363/04

Standard: 54263 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 211 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54264

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.