Wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego (art. 14 ust. 6 u.o.p.l)
Lokal socjalny (art. 14 u.o.p.l.) Wykonanie tytułu egzekucyjnego uzależnione od zdarzenia udowodnionego przez wierzyciela (art. 786 k.p.c.)
Orzekając o nakazaniu opróżnienia, opuszczenia i wydania lokalu (lub innej nieruchomości mieszkalnej) sąd ustala, czy komuś z eksmitowanych przysługuje uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego i wstrzymuje wykonanie wyroku w stosunku do takiej osoby do czasu złożenia przez właściwą miejscowo gminę oferty najmu lokalu socjalnego (art. 14 ust. 1 i 6 uopl).
Nadanie klauzuli wykonalności w celu wykonania eksmisji następuje po przedłożeniu przez wierzyciela dowodu złożenia przez gminę takiej oferty (art. 786 § 1 kpc), a niedopełnienie tego wymogu uzasadnia zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności.
Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 22 stycznia 2021 r., XII C 388/20
Standard: 58170 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 14 ust. 6 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 150, jedn. tekst), orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd obowiązany jest nakazać wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego. Zastrzeżenie dłużnikowi uprawnienia do lokalu socjalnego sprawia, że wyrok orzekający o obowiązku opuszczenia, opróżnienia i wydania lokalu mieszkalnego nie może podlegać wykonaniu przed złożeniem dłużnikowi oferty zawarcia z nim umowy najmu konkretnego lokalu socjalnego. Zastrzeżenie tego uprawnienia sprawia, że do momentu złożenia dłużnikowi przez gminę oferty zawarcia z nim umowy najmu lokalu socjalnego wyrokowi nie może być nadana klauzula wykonalności. Jest to równoważne przewidzianej w art. 786 § 1 k.p.c. sytuacji, gdy „wykonanie tytułu jest uzależnione od zdarzenia”.
Stosownie do treści art. 786 § 1 k.p.c. jeżeli wykonanie tytułu egzekucyjnego jest uzależnione od zdarzenia, które udowodnić powinien wierzyciel sąd nada klauzulę wykonalności po dostarczeniu dowodu tego zdarzenia w formie dokumentu urzędowego lub prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym.
W świetle zatem art. 14 ust. 6 u.o.p.l. w zw. z art. 786 § 1 k.p.c., zdarzeniem, którego wystąpienie powoduje, że wydany w sprawie o eksmisję wyrok może podlegać wykonaniu, jest złożenie przez gminę uprawnionemu oferty zawarcia z nim umowy najmu. Nie chodzi przy tym, o jakąkolwiek ofertę udostępnienia lokalu, lecz o ofertę wynajęcia lokalu spełniającego wymagania stawiane lokalom socjalnym. Jeśli oferta zwarcia umowy najmu lokalu socjalnego została złożona skutecznie, to dla przeprowadzenia postępowania klauzulowego nie ma znaczenia okoliczność, czy oferta ta została przyjęta, czy w związku z tym doszło do zawarcia umowy najmu między gminą i osobą, której zaproponowała ona wynajęcie konkretnego lokalu jako socjalnego. Ryzyko nieprzyjęcia skutecznie złożonej oferty obciąża dłużnika obowiązku opuszczenia i opróżnienia lokalu mieszkalnego.
Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 28 kwietnia 2014 r., II Cz 514/14
Standard: 54255 (pełna treść orzeczenia)