Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym i nadanie takiemu aktowi klauzuli wykonalności

Akt notarialny jako tytuł egzekucyjny (art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Dokonanie przez pełnomocnika czynności prawnej z samym sobą następuje wówczas, gdy pełnomocnik składa lub odbiera oświadczenie woli, z jednej strony, w imieniu reprezentowanego, z drugiej strony, w imieniu własnym, a również wtedy, gdy pełnomocnik, reprezentując obie strony czynności prawnej, składa lub odbiera oświadczenie w imieniu obu reprezentowanych stron.

Sam fakt częściowej zapłaty nie jest równoznaczny z wyłączeniem możliwości naruszenia interesów mocodawcy w rozumieniu art. 108 zd. 1 k.c., jak również nie jest równoznaczny ze złożeniem przez dłużnika oświadczenia o poddaniu się egzekucji w rozumieniu art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c., które jest oświadczeniem sformalizowanym tak co do formy jak i treści. W konsekwencji przepis ten swoim zakresem normatywnym obejmuje sytuacje, gdy pełnomocnik składa w imieniu mocodawcy oświadczenie o poddaniu się egzekucji, którego beneficjentem jest pełnomocnik.

Postanowienie SN z dnia 20 marca 2019 r., IV CSK 395/18

Standard: 87388 (pełna treść orzeczenia)

Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym i nadanie takiemu aktowi klauzuli wykonalności powoduje możliwość wszczęcia egzekucji komorniczej. Na skutek nadania klauzuli wykonalności powstaje stan równoznaczny z uzyskaniem tytułu wykonawczego w postępowaniu rozpoznawczym przed sądem. Już jednak poddanie się egzekucji w akcie notarialnym stwarza stan równoznaczny z uzyskaniem tytułu egzekucyjnego w postaci wyroku sądu powszechnego. 

Wyrok SO w Poznaniu z dnia 6 kwietnia 2017 r., II Ca 1395/16

Standard: 54251 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 45 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54266

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70063

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.