Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym przez spadkobiercę
Akt notarialny jako tytuł egzekucyjny (art. 777 § 1 pkt 4 k.p.c.)
Poddanie się egzekucji w akcie notarialnym odniosi skutek wyłącznie względem spadkobiercy, który dokonał tej czynności. Zachodzi tu jednak istotna różnica w porównaniu z sytuacją współwłaściciela, który poddał się egzekucji. Wierzyciel pomimo uzyskania od spadkobiercy oświadczenia o poddaniu się egzekucji, nie będzie mógł żądać zaspokojenia świadczenia pieniężnego z udziału w przedmiotach należących do spadku.
Do egzekucji ze spadku – jak nieściśle stanowi o tym art. 779 § 1 k.p.c. – konieczny jest, aż do działu spadku, tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim spadkobiercom. Wierzyciel będzie natomiast uprawniony do zażądania podziału majątku spadkowego (art. 912 § 1 k.p.c.).
Wierzyciel, który zamierza wykonać roszczenie o wydanie rzeczy wchodzącej w skład spadku, musi uzyskać oświadczenie o poddaniu się egzekucji od wszystkich spadkobierców. Wynika to z art. 779 § 1 k.p.c. Na podstawie aktu notarialnego, który nie zawiera oświadczenia o poddaniu się egzekucji wszystkich spadkobierców, egzekucja świadczenia o wydanie rzeczy należącej do spadku nie może zostać wszczęta, a wszczęta podlega umorzeniu (art. 825 pkt 3 k.p.c.). Należy przyjąć, że nie ma wtedy zastosowania art. 791 § 1 k.p.c., który zostaje wyłączony przez szczególny przepis art. 779 § 1 k.p.c.
Nie jest dopuszczalne, aby tytuł egzekucyjny w postaci aktu notarialnego stwierdzał obowiązek wydania masy spadkowej (spadku) albo wydania zbioru praw (przedsiębiorstwa, gospodarstwa rolnego). Bez znaczenia w tym zakresie pozostaje, że zarówno spadek (udział spadkowy), jak i przedsiębiorstwo, mogą być przedmiotem jednej czynności prawnej (art. 55[2] k.c. i art. 1051 k.c.).
Postanowienie SR Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu z dnia 11 lutego 2019 r., II Co 5155/18
Standard: 54250 (pełna treść orzeczenia)