Niedopuszczalność wyręczania sądu przez biegłego w dokonywaniu ustaleń faktycznych i prawnych
Zasięgnięcie opinii biegłych (art. 278 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dowód z opinii biegłego sądowego, o którym stanowi art. 278 § 1 k.p.c., ma charakter szczególny, gdyż zasadniczo nie służy ustalaniu okoliczności faktycznych, lecz ich ocenie przez pryzmat wiadomości specjalnych. Do dokonywania wszelkich ustaleń w procesie powołany jest sąd, a nie biegły (zob. wyrok SN z dnia 20 stycznia 2015 r., V CSK 254/14).
Strony powinny wykazywać fakty, z których wywodzą skutki prawne, a zadaniem biegłego jest naświetlenie wyjaśnianych okoliczności z punktu widzenia wiadomości specjalnych przy uwzględnieniu zebranego w toku procesu i udostępnionego materiału dowodowego
Postanowienie SN z dnia 10 maja 2021 r., II CSKP 93/21
Standard: 54096 (pełna treść orzeczenia)
Dowód z opinii biegłego, tym różni się od innych dowodów, że jego celem nie jest w zasadzie ustalanie faktów mających znaczenie w sprawie, lecz udzielenie sądowi wyjaśnień w kwestiach wymagających wiadomości specjalnych. Do dokonywania wszelkich ustaleń w procesie powołany jest sąd, a nie biegły.
Innymi słowy, Sąd może i powinien korzystać z pomocy biegłego w zakresie wymagającym wiadomości specjalnych, lecz biegły nie może wyręczać sądu w dokonywaniu ustaleń, a zwłaszcza dokonywać ocen prawnych do czego nie jest powołany ani uprawniony (por. np. wyrok SN z dnia 20 stycznia 1970 r., II PR 18/69).
Wyrok SN z dnia 20 stycznia 2015 r., V CSK 254/14
Standard: 54095 (pełna treść orzeczenia)