Przeniesienie posiadania przez umowę i zawiadomienie posiadacza zależnego albo dzierżyciela (art. 350 k.c.)
Sposoby przeniesienia posiadania (art. 348-351 k.c.)
Z art. 350 k.c. wynika, że jeżeli rzecz znajduje się w posiadaniu zależnym osoby trzeciej, dla przeniesienia posiadania wystarczy umowa między dotychczasowym posiadaczem samoistnym, a tym, kto ma objąć rzecz w takie posiadanie i zawiadomienie posiadacza zależnego. W poglądach na temat tego, jakie znaczenie z punktu widzenia skuteczności przeniesienia posiadania należy przypisać zawiadomieniu posiadacza zależnego o porozumieniu między zbywcą posiadania i jego nabywcą, zarysowały się pewne różnice.
Według większościowego stanowiska, bazującego na jednoznacznej treści art. 350 k.c., zawiadomienie posiadacza zależnego lub dzierżyciela o przeniesieniu posiadania jest warunkiem skuteczności przeniesienia posiadania samoistnego. Dla skuteczności przeniesienia posiadania nie ma jednak znaczenia to, kto zawiadomi osobę trzecią jako posiadacza zależnego o przeniesieniu posiadania samoistnego. Niewątpliwie posiadacz zależny nie może przeciwstawić się przeniesieniu posiadania samoistnego, a ustawodawca nie oczekuje też, by dawał on wyraz swojej akceptacji dla porozumienia, do którego doszło między posiadaczami samoistnymi.
Zawiadomienie posiadacza zależnego o zawarciu porozumienia zmierzającego do przeniesienia posiadania samoistnego jest niezbędne w tym celu, by mógł on wywiązywać z obowiązków jakie ciążą na nim jako posiadaczu zależnym wobec kolejnego (następnego) posiadacza samoistnego, gdyż jest to potwierdzeniem sprawowania władztwa nad rzeczą (corpus) przez tegoż kolejnego posiadacza samoistnego.
Postanowienie SN z dnia 18 września 2015 r., I CSK 690/14
Standard: 53661 (pełna treść orzeczenia)