Początek biegu terminu określonego w art. 539 § 1 k.s.h.
Dwukrotne zawiadomienie wspólników o zamiarze podziału spółki dzielonej (art. 539 k.s.h.)
Termin określony w art. 539 § 1 k.s.h. rozpoczyna bieg od chwili pierwszego zawiadomienia o zwołaniu zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W doktrynie są prezentowane dwa stanowiska. Według jednego, termin sześciotygodniowy liczy się od drugiego zawiadomienia, czyli w gruncie rzeczy musi minąć co najmniej osiem tygodni od tego zawiadomienia, ponieważ należy doliczyć jeszcze dwa tygodnie, które muszą upłynąć od pierwszego zawiadomienia. Wiąże się to także z minimalnym terminem miesięcznym, niezbędnym do zapoznania się z dokumentami o podziale.
Zgodnie z drugim stanowiskiem, które aprobuje skład orzekający w niniejszej sprawie, termin sześciotygodniowy liczy się od pierwszego zawiadomienia. Na jego poparcie można przytoczyć wiele argumentów. Najważniejszy wynika z wykładni językowej art. 539 §1 k.s.h., prowadzącej do wniosku, że gdyby miało chodzić o rzeczywisty termin ośmiotygodniowy (dwa tygodnie od pierwszego plus sześć tygodni od drugiego zawiadomienia), to ustawodawca umieściłby to w treści przepisu. Ponadto, metodologicznie błędna jest teza o skuteczności zawiadomienia od chwili drugiego zawiadomienia, ponieważ zawiadomienia te stanowią ciąg powiązanych ze sobą zdarzeń, a jego początek jest liczony od pierwszego z nich, a nie od ostatniego
Wyrok SN z dnia 26 stycznia 2011 r., II CSK 336/10
Standard: 53295 (pełna treść orzeczenia)