Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skutki uchylenia się od skutków oświadczenia złożonego pod wpływem błędu i groźby

Uchylenie się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia (art. 88 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Konsekwencje oświadczeń woli złożonych pod wpływem błędu lub groźby są niemal identyczne. Wady te powodują jedynie uruchomienie sankcji wzruszalności. Czynność nią dotknięta jest co prawda ważna, ale podważalna, gdyż zainteresowany może uchylić się od skutków złożonego wadliwie oświadczenia woli, realizując w ten sposób przysługujące tylko jemu – a nie drugiej stronie czynności prawnej (por.: wyrok SN z dnia 19 maja 1997 roku, I PKN 168/97) – podmiotowe prawo kształtujące.

Postanowienie SR dla Łodzi-Widzewa z dnia 6 kwietnia 2017 r., I Ns 1827/15

Standard: 53087 (pełna treść orzeczenia)

Możliwość skorzystania z uprawnienia do uchylenia się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia zależy wyłącznie od decyzji składającego to oświadczenie, druga strona nie może przeszkodzić powstaniu skutków uchylenia, ani też zapobiec unieważnieniu czynności prawnej. Jeżeli jednak druga strona trwa przy stanowisku, że uchylenie się jest bezpodstawne, wówczas możliwe jest rozstrzygnięcie przez sąd, czy było ono uzasadnione.

Rozstrzygniecie sądu ma charakter deklaratywny i może nastąpić zarówno w oddzielnym postępowaniu (w sprawie o stwierdzenie nieważności czynności prawnej w wyniku uchylenia się od skutków oświadczenia woli) jak i w każdym postępowaniu, w którym skuteczność oświadczenia woli ma znaczenie dla rozstrzygnięcia o zgłoszonym w nim żądaniu (orz. SN z dnia 3 września 1945 r., I C 241/45 i z dnia 29 września 1948 r., Wa C 157/48 oraz uchwała SN z dnia 6 marca 1967 r., III CZP 7/67).

Przedmiotem oceny sądu jest zasadność i podstawy uchylenia się od skutków oświadczenia woli. W razie sporu sąd bada czy spełnione zostały przesłanki błędu prawnie doniosłego i czy uchylenie się od skutków oświadczenia woli nastąpiło w sposób prawem przewidziany.

Postanowienie SN z dnia 12 października 2005 r., III CK 48/05

Standard: 83661 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 120 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51902

Komentarz składa z 108 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53086

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.