Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Następstwo prawne nabywcy przedsiębiorstwa

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo (art. 55[2] k.c.) Solidarna odpowiedzialność nabywcy i zbywcy przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolnego (art. 55[4] k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W razie zbycia przedsiębiorstwa art. 55[1] k.c. nie wymaga spłacenia jego wierzycieli, ale istotne jest uregulowanie odpowiedzialność za jego długi. Wystarczające jest tu zatem określenie przez wspólników, który z nich ponosi odpowiedzialność za długi przedsiębiorstwa połączone z utrzymującą się odpowiedzialnością byłego już komplementariusza.

Postanowienie SN z dnia 5 maja 2016 r., II CSK 573/15

Standard: 64978 (pełna treść orzeczenia)

Nabycie przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] k.c. nie stanowi sukcesji uniwersalnej (por. uchwała SN z dnia 25 czerwca 2008 r., III CZP 45/08; wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2007 r., V CSK 3/07; postanowienie z dnia 24 marca 2010 r., V CSK 338/09). Pogląd ten opiera się na stwierdzeniu, że z nabyciem przedsiębiorstwa nie łączy się przejście z mocy prawa ogółu zobowiązań związanych z jego prowadzeniem, co byłoby charakterystyczne dla sukcesji uniwersalnej, a jedynie zbywca i nabywca przedsiębiorstwa ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa o której mowa w art. 55[4] k.c.

Przykładowe wyliczenie w art. 55[1] k.c. składników materialnych i niematerialnych wskazuje jednoznacznie, że poza zakresem pojęcia przedsiębiorstwa pozostają zobowiązania i obciążenia związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa

Wynikające z art. 55[4] k.c. przystąpienie nabywcy do długu zbywcy przedsiębiorstwa nie oznacza zwolnienia dotychczasowego dłużnika z długu związanego z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Zbycie przedsiębiorstwa w ramach postępowania upadłościowego, mającego na celu likwidację majątku upadłego, stanowi szczególny przypadek zbycia przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 317 ust. 2 pr.u.i n. nabywca całości przedsiębiorstwa upadłego nabywa ogół praw w drodze jednej czynności prawnej. Nabywa całość przedsiębiorstwa w stanie wolnym od obciążeń i nie odpowiada za zobowiązania upadłego, a wszelkie obciążenia na składnikach przedsiębiorstwa – za wyjątkiem służebności, użytkowania i dożywocia wskazanych w art. 313 ust. 3 i 4 pr.u.i n. – wygasają.

Wyrok SN z dnia 23 listopada 2012 r., IV CSK 598/12

Standard: 64686 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 197 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53007

Komentarz składa z 151 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53006

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.