Naprawienie wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych (art 79 ust. 1 pkt 3a Pr.Aut.)
Ochrona autorskiego prawa majątkowego (art. 79 - 80 Pr.Aut.)
Wymienione w art. 79 roszczenia mają charakter samoistny i pozostają ze sobą w zbiegu, zwłaszcza w przypadku naruszeń ciągłych, polegających na eksploatacji cudzego prawa”.
W prawie autorskim do roszczeń o naprawienie szkody można stosować zasady ogólne kodeksu cywilnego (art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. a). Prowadzi to do wniosku, że zastosowanie znajdują zasady odpowiedzialności odszkodowawczej określone w art. 361 k.c. oraz przesłanki odpowiedzialności deliktowej opisane w art. 415 k.c.
Odesłanie do przepisów kodeksu cywilnego oznacza, że w odniesieniu do roszczenia odszkodowawczego pojawia się konieczność wykazania podstawowych elementów odpowiedzialności deliktowej. Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych będzie opierało się na ogólnej konstrukcji odpowiedzialności za czyn niedozwolony, która wymaga wykazania szkody oraz jej wysokości, winy i związku przyczynowego.
Zakres odpowiedzialności odszkodowawczej jest wyznaczany od strony podmiotowej kręgiem osób, które mogą być zgodnie z art. 422 k.c. legitymowane biernie, a mianowicie – obok sprawcy naruszenia mogą to być np. podżegacze i pomocnicy. Zasadą w prawie autorskim jest również solidarna odpowiedzialność współsprawców, zgodnie z art. 441 k.c. Roszczenia odszkodowawcze w prawie autorskim oraz ich poszczególne postacie, opierając się na ogólnych zasadach odpowiedzialności odszkodowawczej, pozwalają również określić ich stosunek do zasady naprawienia szkody w całości art. 363 § 1 k. c”.
Przejście na zasady ogólne nie powodują zmiany sytuacji pozwanego, a nawet ją ułatwiają , bo zakres dowodzenia dla powoda jest szerszy. W sprawie od początku powód dowodził zawinionego działania pozwanego – ściągnięcie zdjęć bez uprawnień i wykorzystanie ich w działalności gospodarczej, przy wiedzy kto je wykonał i w jakich okolicznościach. Powód wykazał także wkroczenie w jego zakres prawa autorskiego, jak i to, że zdjęcia są utworami.
Nie sposób zaakceptować poglądu, że jeżeli sąd uznaje wielokrotność wynagrodzenia za niezgodną z Konstytucję to nie można zasądzić roszczenia na zasadach ogólnych, jeśli zostały wykazane jak w rozpoznawanej sprawie. Podkreślić należy, że art. 79 ustawy o prawie autorskim należy w części nie zakwestionowanej wykładać proeuropejsko z uwzględnieniem celów dyrektywy 2004/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej, Dz. Urz. WE 17/t. 2 PL, 32–39).
Wyrok SA w Krakowie z dnia 19 lipca 2016 r., I ACa 324/16
Standard: 5456 (pełna treść orzeczenia)
Przewidziane w art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. a Pr.aut. odesłanie do „zasad ogólnych” (art. 415 k.c.) jako alternatywy dla szczegółowego uregulowania odszkodowania w art. 79 ust. 1 pkt 3 lit. b Pr.aut., oznacza, że ten przepis jest przepisem szczególnym do art. 415 k.c. Wyjątkowość zawartej w nim regulacji polega wyłącznie na odstępstwie od zasady restytucji na rzecz ustawowego ryczałtu odszkodowawczego (dwukrotność lub trzykrotność wysokości wynagrodzenia), zobiektywizowania odpowiedzialności, a także wprowadzeniu elementu represyjnego w przypadku winy sprawcy. Pozostałe elementy odpowiedzialności są charakterystyczne dla klasycznego ujęcia odpowiedzialności deliktowej.
Wyrok SN z dnia 11 sierpnia 2011 r., I CSK 633/10
Standard: 52966 (pełna treść orzeczenia)