List intencyjny (letter of intent, une lettre d'intention)
Zaproszenie do zawarcia umowy; ogłoszenia, reklama, cenniki (art. 71 k.c.) Umowy nienazwane, mieszane i pozakodeksowe Umowy w obrocie gospodarczym
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zakładając (zgodnie z aksjologią systemu prawnego wyrażoną np. przez art 7 k.c.) że strony prowadzą negocjacje w dobrej wierze i w celu zawarcia umowy, niewątpliwie list intencyjny stanowi wyraz potwierdzający dążenie do jej zawarcia i może dowodzić wręcz dojście do uzgodnienia zasadniczych postanowień umowy.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 27 listopada 2018 r., I ACa 99/18
Standard: 52928 (pełna treść orzeczenia)
List intencyjny to pisemna, wstępna deklaracja zamierzeń dotyczących swoich działań, składana przez stronę możliwego przyszłego stosunku zobowiązaniowego. W odróżnieniu od oferty list intencyjny nie wiąże składającego ani przyjmującego. W judykaturze przyjmuje się, że zasadnicza funkcja listu intencyjnego polega na wyrażeniu woli (intencji) stron zawarcia w przyszłości określonej, definitywnej umowy, z reguły po odpowiednim okresie negocjacyjnym.
List intencyjny może przede wszystkim określać reguły dłuższej współpracy stron przy realizacji odpowiedniego zadania inwestycyjnego. Nie można co do zasady przyjąć, że strony w liście intencyjnym nakładają na siebie odpowiedni, definitywny obowiązek świadczenia, nawet gdyby świadczenia takie zostały bliżej zindywidualizowane w treści wspólnego listu. Inny niż niedefinitywny z założenia charakter postanowień wspólnego listu intencyjnego musiałby być odpowiednio wykazany w konkretnym przypadku (zob. wyrok SN z dnia 6 października 2011 r., V CSK 425/10).
Listy intencyjne zawierają jedynie deklarację prowadzenia dalszych rozmów i ewentualnej współpracy, natomiast nie tworzą żadnych zobowiązań.
Postanowienie SO w Warszawie z dnia 13 września 2017 r., XXIII Gz 895/17
Standard: 52930 (pełna treść orzeczenia)