Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność odszkodowawcza z tytułu bezprawnego użycia wizerunku

Prawo do wizerunku (art. 81 Pr.Aut.) Zasady, przesłanki, podstawy odpowiedzialności deliktowej (art. 415 k.c.)

Komercyjna eksploatacja wizerunku, bez zezwolenia, godzi w interesy majątkowe. Takie rozpowszechnianie wizerunku bez zezwolenia jest bezprawne, a skutkiem jest uszczerbek w majątku poszkodowanego. Niezgodne z prawem, zawinione zachowanie, prowadzące do uszczerbku w majątku poszkodowanego wyczerpuje znamiona czynu niedozwolonego (art. 415 k.c.).

Zagadnienie, w jaki sposób zrekompensować uprawnionemu powstały w jego majątku uszczerbek wynikły z bezprawnego użycia wizerunku mającego realną wartość rynkową, stało się kanwą dla różnych wypowiedzi zarówno w orzecznictwie jak i w doktrynie. 

Dopuszczenie roszczenia odszkodowawczego, jako konsekwencja przyjęcia deliktowej odpowiedzialności odszkodowawczej konstrukcyjnie nie nasuwa zastrzeżeń. Zrekompensowaniu powinien podlegać uszczerbek w postaci utraconych korzyści. Przepis art. 361 § 2 k.c. stanowi o takich korzyściach, które można byłoby osiągnąć gdyby szkody nie wyrządzono (lucrum cessans). Taką utraconą korzyścią mogłoby być utracone wynagrodzenie spodziewane od innego podmiotu, którego powodowi nie wypłacono z powodu szkodzącego zachowania pozwanych.

Wyrok SN z dnia 16 grudnia 2020 r., I CSK 790/18

Standard: 52861 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.