Opłata od zgłoszenia kilku interwencji ubocznych w jednym piśmie procesowym
Opłata od pisma wnoszonego przez kilka osób (art. 4 u.k.s.c.) Interwencja uboczna (art. 76 k.p.c.)
Z treści art. 77 § 1 k.p.c. wynika, że osoba, która zgłosiła wstąpienie do sprawy w charakterze interwenienta ubocznego staje się podmiotem postępowania wskutek dokonanego zgłoszenia, a więc z chwilą złożenia pisma.
Zgodnie z art. 76 k.p.c. interwencja uboczna może być zgłoszona w każdym stanie sprawy aż do zamknięcia rozprawy w drugiej instancji. Biorąc pod uwagę, że z art. 126[2] § 1 k.p.c. wynika, iż Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata, interwenient uboczny prawidłowo został wezwany do uiszczenia opłaty.
Wyrok SN z dnia 13 listopada 2020 r., IV CSK 143/19
Standard: 76635 (pełna treść orzeczenia)
Jeżeli kilka osób zgłasza interwencje uboczne w jednym piśmie procesowym, każda z nich uiszcza wpis od swojej interwencji.
Przepisy o współuczestnictwie stosuje się do osób tworzących wielopodmiotową stronę procesu, a ponadto mają odpowiednie zastosowanie do stanowiska interwenienta ubocznego samoistnego (art. 72-73 i 81 k.p.c.). Przepisu szczególnego, jakim jest art. 5 ust. 2 u.k.s.c., regulujący obowiązki współuczestników sporu w zakresie ponoszenia opłat sądowych, nie można stosować do osób, które nie mają statusu strony procesowej i mieć nie będą także po dopuszczeniu ich do udziału w charakterze interwenientów ubocznych.
Okoliczność, że w toku procesu do stanowiska interwenienta ubocznego samoistnego stosuje się odpowiednio przepisy o współuczestnictwie jednolitym, w niczym nie zmienia tej oceny, uregulowanie przyjęte w art. 81 k.p.c. dotyczy bowiem stosunku zachodzącego pomiędzy interwenientem ubocznym a stroną, do której przystąpił, nie ma natomiast żadnego – nawet odpowiedniego – zastosowania w relacjach między interwenientami ubocznymi.
Kodeks postępowania cywilnego nie zna instytucji interwencji wielopodmiotowej, do której mogłyby mieć odpowiednie zastosowanie przepisy o współuczestnictwie w sporze, z tego też względu brak podstaw do twierdzenia, że w sprawie zgłoszona została jedna interwencja uboczna przez dwadzieścia osób.
Przyjąć należało, że zgłoszonych zostało w piśmie – a zatem warunek z art. 77 § 1 k.p.c. został spełniony – dwadzieścia interwencji ubocznych. Każda z osób zgłaszająca interwencję uboczną, obowiązana jest, jak wykazano, uiścić – zgodnie z art. 5 ust. 1 u.k.s.c. – opłatę
Uchwała SN z dnia 10 kwietnia 2003 r., III CZP 20/03
Standard: 52791 (pełna treść orzeczenia)