Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Szczególną staranność i rzetelność dziennikarza jako okoliczność wyłączająca bezprawność

Okoliczności wyłączające bezprawność naruszenia dobra osobistego Rzetelność dziennikarza (art. 12 Pr. Pras.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Korzystając ze swobody wypowiedzi, dziennikarze powinni działać w dobrej wierze, na ścisłej podstawie faktycznej i dostarczać wiarygodnej i precyzyjnej informacji zgodnie z etyką dziennikarską.

Swoboda wypowiedzi, w tym także prasowej, pociąga za sobą zawsze „obowiązki i odpowiedzialność”, zwłaszcza gdy godzi w reputację indywidualnych osób (por. art. 10 ust. 2 Konwencji), z czym wiąże się podstawowe wymaganie w postaci zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystaniu materiałów prasowych (por. art. 12 ust. 1 pkt 1 prawa prasowego) oraz rzetelności krytyki (por. art. 41 prawa prasowego). Korzystając ze swobody wypowiedzi, dziennikarze powinni działać w dobrej wierze, na ścisłej podstawie faktycznej i dostarczać wiarygodnej i precyzyjnej informacji zgodnie z etyką dziennikarską.

Krytyczna względem określonej osoby wypowiedź prasowa naruszająca wymagania rzetelności dziennikarskiej stanowi nadużycie swobody wypowiedzi i może godzić nie tylko w jej indywidualne interesy (w tym zwłaszcza cześć: godność osobistą i dobre imię), ale także w interes publiczny, prowadząc do zafałszowania debaty publicznej albo - przez zniechęcanie do zabierania głosu w sprawach budzących publiczne zainteresowanie (tzw. efekt mrożący) - jej ograniczenia czy też wręcz stłumienia (por. wyrok SN z dnia 29 listopada 2016 r., I CSK 715/15).

Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2017 r., I CSK 603/16

Standard: 67173 (pełna treść orzeczenia)

Nie można tłumaczyć publikacji prasowych uzasadnionym interesem publicznym oraz prawem dziennikarza do swobody wypowiedzi i wyrażania poglądów, jeśli są publikowane w ogólnie dostępnych mediach, a opierają się na niedostatecznie sprawdzonych i w rzeczywistości nieprawdziwych informacjach, podważających profesjonalizm, uzyskany status zawodowy i prestiż danej osoby, naruszając jej dobra osobiste w postaci dobrego imienia oraz czci (art. 23 i 24 k.c.).

Wyrok SN z dnia 28 września 2011 r., I CSK 33/11

Standard: 70101 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 333 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52786

Komentarz składa z 134 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28761

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.