Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Decyzja starosty zezwalająca na zakładanie przewodów i urządzeń do przesyłania energii elektrycznej (art. 124 u.g.n.)

Służebność drogi koniecznej, służebność przechodu i przejazdu (art. 145 k.c.)

Przepis art. 124 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) – w stanie faktycznym objętym jego hipotezą – wyłącza stosowanie przez analogię przepisu art. 145 k.c.

Art. 145 k.c. służy zaspokajaniu interesów indywidualnych, prywatnoprawnych, natomiast art. 124 u.g.n., należący do dziedziny prawa administracyjnego, ma na celu realizację potrzeb ogólnych, o charakterze publicznym.

Przepis art. 124 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm. – dalej „u.g.n.”), który zszedł z pola widzenia wnioskodawcy, a także Sądów orzekających w obydwóch instancjach. Zgodnie z tym przepisem, starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej może w drodze decyzji administracyjnej ograniczyć sposób korzystania z nieruchomości przez zezwolenie na zakładanie m.in. przewodów i urządzeń do przesyłania energii elektrycznej, przy czym zezwolenie to następuje na wniosek zarządu jednostki samorządu terytorialnego lub innej osoby albo jednostki organizacyjnej, po przeprowadzeniu rokowań z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Pomijając prawny charakter powyższego ograniczenia, które może być różnie oceniane, nie powinno być wątpliwości, że hipoteza art. 124 ust. 1 u.g.n., przynajmniej prima facie, obejmuje stan faktyczny, będący podłożem rozpoznawanej sprawy. 

Niewątpliwe jest podobieństwo prawne regulacji zawartych w art. 124 u.g.n. i art. 145 k.c., zatem sięganie do art. 145 k.c. i wnioskowanie per analogiam legis musi wywoływać poważne zastrzeżenia, gdyż korzystanie z analogii znajduje zastosowanie tylko w przypadkach nie unormowanych, a więc wtedy, gdy skutki prawne określonego stanu faktycznego nie są wyznaczane przez żaden przepis obowiązującego prawa.

Postanowienie SN z dnia 21 maja 2002 r., III CZP 27/02

Standard: 52728 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.