Określenie stawki VAT w fakturze
Faktura VAT w prawie cywilnym
W sprawie o zapłatę części ceny lub wynagrodzenia odpowiadającej podatkowi od towarów i usług sąd samodzielnie ustala wysokość tego podatku, uwzględniając całokształt okoliczności sprawy.
Choć w praktyce o wysokości tej części wynagrodzenia, która odpowiada podatkowi od towarów i usług, rozstrzyga w zasadzie faktura wystawiona przez stronę świadczącą usługi, treść tej faktury nie może być uznana za wiążącą w sporze o zapłatę wspomnianej części wynagrodzenia. W sprawie o zapłatę części wynagrodzenia odpowiadającej podatkowi od towarów i usług należy zatem zawsze ustalić prawidłową wysokość podatku od towarów i usług, uwzględniając całokształt okoliczności sprawy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 czerwca 1997 r., SA/Gd 451/96
Określenie właściwej stawki podatkowej należy do podatnika (art. 32 ustawy o VAT). W związku z tym, że podstawową stawką VAT jest stawka 22 %, podkreśla się, że podatnik, stosując stawkę preferencyjną, powinien upewnić się o istnieniu możliwości jej stosowania, w razie zaś wątpliwości co do tego, jaką stawkę należy w danym wypadku zastosować, powinien wystąpić do organów statystycznych o dokonanie stosownej kwalifikacji (por. np. wyrok NSA z dnia 30 września 1997 r., I SA/Lu 979/96, wyrok NSA z dnia 23 stycznia 1997 r., I SA/Po 1047/96).
Wyrok SN z dnia 22 marca 2002 r., I CKN 1344/99
Standard: 52724 (pełna treść orzeczenia)