Lex rei sitae w zakresie nabycia i utraty własności w prawie prywatnym międzynarodowym (art. 41 p.p.m.)
Prawo właściwe dla własności i innych praw rzeczowych (art. 41 p.p.m.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przedmiotem niniejszej sprawy nie jest ustalanie tytułu do prawa rzeczowego na nieruchomości, a podział majątku wspólnego byłych małżonków, a więc statut stosunków majątkowych małżeńskich ustalany jest na podstawie art. 17 prawa prywatnego międzynarodowego z 1965r. lub art. 51 ustawy z 2011r.), nawet jeśli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość (wyrok SN z 24 maja 2013r., V CSK 246/12). Czym innym jest bowiem ustalenie prawa właściwego dla oceny skutków prawnorzeczowych umowy sprzedaży, a czym innym ustalenie prawa właściwego dla podziału majątku byłych małżonków. Rację ma zatem uczestniczka, że art. 24 § 1 i § 2 d.p.p.m.z 1965r. [obecnie art. 41 p.p.m.] odnosi się do prawa rzeczowego i nie rozstrzyga o prawie właściwym dla małżeńskiego ustroju majątkowego.
Wyrok SO w Olsztynie z dnia 1 września 2022 r., IX Ca 1301/21
Standard: 80103 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 41 u.p.p.m. własność i inne prawa rzeczowe podlegają prawu państwa, w którym znajduje się ich przedmiot. Nabycie i utrata własności, jak również nabycie i utrata oraz zmiana treści lub pierwszeństwa innych praw rzeczowych, podlegają prawu państwa, w którym przedmiot tych praw znajdował się w chwili, gdy nastąpiło zdarzenie pociągające za sobą wymienione skutki prawne. Prawo właściwe do oceny stosunków prawnorzeczowych decyduje o warunkach nabycia własności rzeczy, w szczególności wydania rzeczy, jako przesłance nabycia własności.
Statut rzeczowy należy przy tym rozpatrywać niezależnie od statutu kontraktowego tj. prawa właściwego dla stosunku zobowiązaniowego stanowiącego podstawę przeniesienia własności rzeczy.
Oparcie się na łączniku miejsca położenia rzeczy oznacza, że w przypadku rzeczy ruchomych statut rzeczowy podlega zmianom wskutek transgranicznego przemieszczania rzeczy. Jednak po wystąpieniu zmiany prawa nie dokonuje się zmiana prawnorzeczowych skutków zdarzeń, które już nastąpiły pod wpływem wcześniej obowiązującego prawa. Zmiana statutu rzeczy nie dotyka zamkniętych stanów faktycznych, które spowodowały za granicą modyfikację stanu prawnorzeczowego (np. tu nabycie własności rzeczy).
Wyrok SR w Człuchowie z dnia 30 czerwca 2021 r., I C 30/20
Standard: 80140 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 80151
Standard: 80438