Definicje legalne
Wykładnia językowa
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Podstawowym zasięgiem definicji legalnej zawartej w ustawie jest obszar tekstu tej ustawy, wiąże ona również wszystkie akty wykonawcze do niej, a pośrednio tylko oddziaływuje na teksty aktów ustaw z tej samej dziedziny (w przypadku definicji legalnej z k.k. dot. to ustaw w obszarze pozakodeksowego prawa karnego materialnego).
Uchwała SN z dnia 9 listopada 2021 r., I KZP 3/21
Standard: 56416 (pełna treść orzeczenia)
Definicje legalne (por. § 146 ust. 1 Zasad Techniki Prawodawczej) mają zapewnić wyjaśnienie określeń wieloznacznych, ograniczenie nieostrości danego określenia lub wyjaśnienie znaczenia określenia, które nie jest powszechnie znane.
Wiążący charakter definicji legalnej wyraża się w tym, że jest ona koniecznym elementem służącym rekonstrukcji z przepisów pełnej normy prawnej.
Na poziomie dyrektywalnym definicje legalne to przepisy prawne, z których odtwarza się szczególnego rodzaju normy, tj. normy nakazujące interpretatorowi tekstu prawnego, w szczególności podmiotom stosującym przepisy prawa, by pewnym wyrazom czy wyrażeniom występujących w przepisach nadawali określone, a nie inne znaczenie.
Ten, który jest upoważniony do tworzenia prawa, to tym bardziej jest uprawniony do jego interpretowania. Wykładnia ta ma charakter powszechnie obowiązujący i nie jest dopuszczalne nadawanie innego znaczeniom terminom wyjaśnionym w ustawie. Zamieszczenie w akcie prawnym definicji jakiegoś określenia nie oznacza jednak, że w ogóle nie podlega ono wykładni – zwłaszcza, gdy (tak jak w rozpoznawanej sprawie), w ramach definicji legalnej następuje odniesienie do innych regulacji prawnych (ustaw), co wynika ze specyfiki, zakresu regulacji danej ustawy
Postanowienie SN z dnia 26 maja 2021 r., I KZP 15/20
Standard: 52517 (pełna treść orzeczenia)