Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niezgłoszenie się do odbycia służby (art. 144 k.k.)

Przestępstwa przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej (art. 127 – 147 k.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Określone w art. 144 § 1 k.k. znamię czynnościowe „nie zgłasza się do odbywania”, jakie ma być realizowane przez osobę powołaną do odbywania czynnej służby wojskowej, może obejmować wyłącznie zaniechanie stawienia się w określonym miejscu i czasie. Oznacza to, że stan psychofizyczny wywołany spożyciem alkoholu przez taką osobę, która stawiła się do odbycia służby wojskowej w określonym czasie i miejscu, nie może być traktowany jako równoznaczny z niestawieniem się przez nią do odbywania takiej służby, a w konsekwnecji skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności karnej na podstawie wskazanego wcześniej przepisu.

Brak dopełnienia przez ustawodawcę znamion art. 144 § 1 k.k. o jeszcze inne zachowania aniżeli wskazane w tym przepisie (np. o stawiennictwo do pełnienia służby wojskowej w stanie nietrzeźwości), z góry wyklucza możliwość skazania za stypizowane w nim przestępstwo, skoro jedynym zachowaniem prowadzącym do realizacji znamion tego przestępstwa, jest brak stawiennictwa do służby wojskowej w wyznaczonym miejscu i czasie (zob. postanowienie SN z 21 maja 2021 r., I KZP 11/20).

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2022 r., V KK 648/21

Standard: 63048 (pełna treść orzeczenia)

Trafny jest pogląd zaprezentowany przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 maja 2021 r., I KZP 11/20 o konieczności stosowania wykładni literalnej tego przepisu, a konkretnie znamienia jakim jest „niezgłoszenie się” do odbywania służby wojskowej w określonym terminie i miejscu. Literalna wykładnia musi zaś prowadzić do wniosku, że oznacza ono wyłącznie zaniechanie fizycznego stawienia się (wbrew obowiązkowi) w określonym miejscu i czasie. Brak jest podstaw by odstąpić od jasnego i oczywistego sensu językowego tego pojęcia i przyjąć, że stawienie się w określonym miejscu i czasie, lecz w stanie psychofizycznym uniemożliwiającym podjęcie służby wojskowej (np. w stanie nietrzeźwości) może być uznane za wypełniające znamię „niezgłoszenia się”, typizujące przestępstwo z art. 144 § 1 k.k.

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2022 r., V KK 647/21

Standard: 76400 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 145 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76401

Komentarz składa z 104 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76402

Komentarz składa z 527 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52489

Komentarz składa z 274 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52490

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.