Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Miarodajna chwila oceny dobrej lub złej woli posiadacza na gruncie art. 226 k.c.

Rozliczenie nakładów (art. 226 k.c. i art. 230 k.c.)

Na tle art. 226 k.c. za miarodajny do oceny dobrej lub złej woli posiadacza, należy przyjąć stan świadomości posiadacza w chwili dokonania nakładu, który ma podlegać zwrotowi. Przepis ten nie wyklucza zatem, że dobra wiara istniejąca w chwili objęcia rzeczy w posiadanie może ulec przekształceniu w złą wiarę i ten stan rzeczy będzie miał rozstrzygające znaczenie przy ocenie zasadności roszczenia o zwrot nakładów na rzecz (por. wyrok SN z dnia 14 grudnia 2017 r., V CSK 154/17 i wyroki SN z dnia 12 maja 2016 r., IV CSK 481/15 oraz z dnia 26 czerwca 2020 r., I CSK 615/18).

Obalenie domniemania dobrej wiary przy objęciu rzeczy w posiadanie oznacza, że posiadacz jest posiadaczem w złej wierze i nie może - kontynuując posiadanie i dokonując w późniejszym czasie nakładów na rzecz - odwoływać się do domniemania dobrej wiary w celu wykazania, że przy dokonywaniu nakładów był posiadaczem w dobrej wierze.

Do stwierdzenia, że nakłady zostały dokonane w dobrej wierze konieczne jest ustalenie okoliczności, które mogłyby uzasadniać stwierdzenie, że doszło do następczego przekształcenia się złej wiary w dobrą wiarę. Sytuacja taka nie jest wykluczona, niemniej jednak wykazanie takich okoliczności, także wówczas, gdyby miały one mieć charakter negatywny (niewystąpienie określonego zdarzenia), leży in casu w interesie powoda (art. 6 k.c.) (por. np. wyrok SN z dnia 5 października 2011 r., IV CSK 664/10, niepubl., w którym trafnie przyjęto, że w zakresie art. 6 k.c. mieści się także dowodzenie tzw. faktów negatywnych). 

Wyrok SN z dnia 27 listopada 2020 r., I CSK 786/18

Standard: 52250 (pełna treść orzeczenia)

Upadek tytułu prawnego nie oznacza, że ocena nastawienia w chwili dokonywania nakładów ulega przemianie. Skoro – w świetle art. 226 i 227 k.c. - decyduje element woli w czasie dokonywania nakładów, to zmiany następujące później nie mogą wpłynąć na jej charakter i zmienić z dobrej na złą, bez wykazania, że już wówczas można było przypisać posiadaczowi złą wiarę.

Z chwilą, kiedy okazało się, iż nie dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, upadło z mocą wsteczną porozumienie, stanowiące podstawę prawną nakładów. Nie znaczy to jednak, jak uważa pozwana, że nakłady te należy kwalifikować jako dokonane przez posiadacza w złej wierze.

Postanowienie SN z dnia 14 grudnia 2017 r., V CSK 154/17

Standard: 52263 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.