Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niedopuszczalność czynności prawnych i wpisów w rejestrach bez przedstawienia zezwolenia (art. 5 u.n.n.c.)

Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców

Wyświetl tylko:

Zezwolenie na nabycie nieruchomości w drodze czynności prawnej musi być uzyskane przed nabyciem, co w sposób oczywisty wynika z charakteru tej zgody publicznoprawnej i treści przepisów tej ustawy. Nie może być mowy o uzyskiwaniu takiej zgody ex post i legalizowaniu nabycia naruszającego przepisy ustawy.

Wyrok NSA z dnia 18 października 2019 r., II OSK 2839/17

Standard: 52007 (pełna treść orzeczenia)

Wydanie cudzoziemcowi zezwolenia na nabycie nieruchomości nie powoduje ani powstania, ani zmiany jakichkolwiek stosunków cywilnoprawnych pomiędzy jakimikolwiek podmiotami. Jedynym skutkiem jest poszerzenie grona potencjalnych nabywców określonej nieruchomości o osoby nie będące obywatelami polskimi.

Zezwolenie wydawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca nie ingeruje w istniejące między cudzoziemcem a właścicielem nieruchomości stosunki cywilnoprawne, a jego wpływ na treść czynności cywilnoprawnej jest tylko taki (o czym stanowi art. 5 ustawy), że "bez przedstawienia zezwolenia (...) nie można dokonywać czynności prawnych oraz wpisów prawa własności i prawa użytkowania wieczystego", czyli bez zezwolenia umowa przeniesienia własności na rzecz cudzoziemca nie może dojść do skutku.

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2017 r., II OSK 1775/15

Standard: 51973 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51983

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.