Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyzbycie się przez darczyńcę składnika swojego majątku jako przyczyna zmiany stanu majątkowego darczyńcy zaistniałej po zawarciu umowy darowizny uzasadniającej jej odwołanie.

Odwołanie darowizny niewykonanej (art. 896 k.c.)

Za uzasadniony należy zarzut naruszenia art. 896 k.c. przez nieprawidłowe przyjęcie, że wyzbycie się przez darczyńcę składnika swojego majątku w drodze darowizny może być przyczyną zmiany stanu majątkowego darczyńcy zaistniałej po zawarciu umowy darowizny uzasadniającej jej odwołanie na wskazanej wyżej podstawie prawnej przez darczyńcę. Niekorzystna zmiana sytuacji majątkowej darczyńcy musi być spowodowana innymi czynnikami, w wyniku których jego sytuacja uległa zmianie do tego stopnia, że wykonanie umowy darowizny nie może nastąpić bez uszczerbku dla jego własnego utrzymania odpowiednio do jego usprawiedliwionych potrzeb albo bez uszczerbku dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

W ustalonych okolicznościach niekorzystna zmiana sytuacji majątkowej powoda – przy uwzględnieniu treści umowy darowizny, od skutków prawnych której darczyńcy nie uchylili się - została spowodowana wyłącznie zawarciem umowy darowizny i ubyciem na jej podstawie ze składnika majątku darczyńców nieruchomości będącej jej przedmiotem. Z tego względu, że Sądy obu instancji ustaliły, że zachowanie pozwanych nie miało cech rażącej niewdzięczności wobec darczyńców uzasadniającej odwołanie darowizny już wykonanej na podstawie art. 898 § 1 k.c., nie zachodziły przesłanki uzasadniające uwzględnienie powództwa na żadnej z wchodzących w rachubę podstaw prawnych.

Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2014 r., V CSK 289/13

Standard: 51801 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.