Kumulacja żądania zaniechania dalszych naruszeń i usunięcia skutków naruszenia dobra osobistego

Żądanie dopełnienia czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych

Stan zagrożenia naruszenia dóbr osobistych może występować niejako samoistnie (np. przygotowanie do druku kompromitujących daną osobę materiałów) albo być konsekwencją dokonanego już w przeszłości naruszenia dóbr osobistych, z czego można wnioskować, iż naruszenie może wystąpić ponownie. W tej sytuacji nie ma przeszkód, aby poszkodowany mógł łączyć żądanie zaniechania dalszych naruszeń z żądaniem usunięcia skutków naruszenia dobra osobistego.

Użyte w art. 24 § 1 zdanie drugie k.c. sformułowanie „może on także żądać” nie pozostawia wątpliwości, że określenie roszczenia niemajątkowego należy do poszkodowanego. Nie powinno także budzić zastrzeżeń, że poszkodowany może w razie dokonanego już naruszenia dobra osobistego wystąpić jedynie z roszczeniem prewencyjnym.

Złożenie stosownego oświadczenia jako sposobu usunięcia skutków naruszenia dobra osobistego, zostało przez ustawodawcę wymienione przykładowo. Poza tym liczba i rodzaj środków mających doprowadzić do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych, nie zostały przez ustawodawcę wymienione, a przeciwnie posłużono się ogólnym pojęciem „czynności potrzebne do usunięcia jego skutków”.

Jeżeli więc poszkodowany precyzuje tę czynność domagając się jej podjęcia przez sprawcę, a sąd uzna, że ta czynność nie jest odpowiednia do okoliczności, w których doszło do naruszenia dóbr osobistych, to władny jest, nie naruszając art. 321 § 1 k.p.c., zobowiązać sprawcę do podjęcia innej czynności.

Odmiennie należy natomiast ocenić sytuację, w której poszkodowany żąda jedynie zastosowania środka ochrony o charakterze prewencyjnym (zakaz naruszania dóbr osobistych w przyszłości), a sąd nakazuje podjąć czynność potrzebną do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych i zakazuje ich naruszania w przyszłości. Takie rozstrzygnięcie narusza art. 321 § 1 k.p.c.

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2005 r., IV CK 519/04

Standard: 51794 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.