Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie „uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu"

Podmioty uprawnione do założenia spółki partnerskiej; wykaz wolnych zawodów (art. 88 k.s.h.)

Zamknięty katalog profesji uprawniających do założenia spółki partnerskiej zawarty w art. 88 k.s.h. wskazuje na restrykcyjny charakter systemu polskiego, który ogranicza krąg podmiotów uprawnionych do założenia spółki partnerskiej. Norma art. 100 k.s.h. wymusza na partnerach zachowanie minimalnego statusu zawodowego, od którego prawo uzależnia możliwość bycia partnerem

Pojęcie „uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu” jest odmienne od zawartego w art. 87 k.s.h. określenia „wykonywanie wolnego zawodu w spółce”, zaś fakt posiadania uprawnień do wykonywania wolnego zawodu nie zawsze upoważnia do uczestnictwa w spółce partnerskiej. 

W świetle art. 87 § 2 k.s.h. wykonywanie wolnego zawodu w spółce może być uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań przewidzianych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z art. 100 § 1 k.s.h. w przypadku utraty przez partnera uprawnień do wykonywania wolnego zawodu, powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu. 

Partnerzy zakładający spółkę mogą określić swoje minimalne wymagania zawodowe, od posiadania których uzależniają zachowanie swojego statusu w spółce, bardziej szczegółowo, niż przewiduje to art. 100 k.s.h.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 4 lipca 2014 r., I ACa 200/14

Standard: 51425 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.