Wynagrodzenie partnera wykonującego zawód w spółce partnerskiej jako należność spółki
Spółka partnerska (art. 86 k.s.h.)
Cechą wyróżniającą spółkę partnerską jest współdziałanie w celu wykonywania wolnego zawodu, a na partnerach ciąży obowiązek wniesienia całej ich profesjonalnej pracy do spółki (art. 3, art. 86 Ksh). Z tego też względu wynagrodzenie za świadczenie pomocy prawnej przez doradcę podatkowego, wykonującego zawód w spółce partnerskiej, jest należnością spółki, a nie partnera.
Oprócz działalności wykonywanej w spółce partnerskiej partner nie może podejmować czynności, jeżeli czynności takie należą do sfery przedmiotu działalności spółki, bowiem celem funkcjonowania spółki partnerskiej i cechą wyróżniającą taką spółkę jest współdziałanie partnerów w celu wykonywania wolnego zawodu.
Jeżeli więc, na podstawie umów zawartych przez Spółkę "K." jej partnerzy świadczyli usługi na rzecz kontrahentów, to czynności te były wykonywane w imieniu i na rachunek Spółki , a nie przez poszczególnych partnerów we własnym imieniu u na własny rachunek, wobec tego jeżeli za te same czynności wykonywane na rzecz poszczególnych kontrahentów fakturę wystawiała Spółka, a następnie poszczególni partnerzy wystawiali za te czynności fakturę dla Spółki, jako jej "podwykonawcy", to nie ulega wątpliwości, że jedne z tych faktur, to jest faktury wystawiane przez partnerów, na podstawie § 48 ust. 4 pkt 5 lit. a) rozporządzenia MF stwierdzały czynności, które nie zostały dokonane.
Wobec tego za prawidłowe uznano stanowisko organu, że w myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT z 1993 r. podatek od towarów i usług wykazany na fakturach partnerów nie może obniżać podatku należnego Spółki , bowiem warunek przewidziany w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne są podatnikami, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności o których mowa w art. 2 ww. ustawy, spełniony został jedynie w odniesieniu do kontrolowanej Spółki partnerskiej, a nie poszczególnych partnerów.
Wyrok NSA z dnia 2 lipca 2009 r., I FSK 876/08
Standard: 51421 (pełna treść orzeczenia)