Trwanie spółki mimo przesłanek jej rozwiązania i likwidacji (art. 64 k.s.h.)
Rozwiązanie spółki i wystąpienie wspólnika (art. 58 - 66 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W rozpoznawanej sprawie nie można uznać, że doszło do kontynuacji spółki na mocy dyspozycji art. 64 § 1 k.s.h., bowiem dla ziszczenia się tego skutku konieczne jest pozostanie w spółce po jej wypowiedzeniu co najmniej dwu wspólników, zaś wobec wypowiedzenia umowy spółki przez wszystkich wspólników poza powódką, w spółce siłą rzeczy po wystąpieniu wspólników, którzy złożyli wypowiedzenie (art. 65 § 1 i § 2 pkt 1 k.s.h.), pozostałaby jedynie powódka, co było sprzeczne nie tylko z treścią art. 64 § 1 k.s.h. ale i z samą istotą spółki osobowej, która musi być wielopodmiotowym (co najmniej dwupodmiotowym) stosunkiem prawnym (wedle art. 4 § 1 pkt 3 k.s.h. spółką jednoosobową może być tylko spółka kapitałowa, zaś spółka jawna jest spółką osobową – art. 22 § 1 k.s.h.).
Wyrok SR w Łodzi z dnia 21 listopada 2016 r., XIII GC 1431/15
Standard: 51357 (pełna treść orzeczenia)
Wskazane w art. 64 § 1 ksh przyczyny rozwiązania spółki jawnej (i w tym przypadku odpowiednio spółki komandytowej ) mają zatem charakter względny, gdyż albo pozostali wspólnicy mogą postanowić, że umowa spółki trwa między nimi nadal, albo też skutek trwania dalej umowy spółki między tymi wspólnikami może wynikać wprost z umowy spółki.
Art. 64 § 2 ksh w zw. z art. 103 § 1 ksh stanowi , iż uzgodnienie takie powinno w przypadku śmierci lub ogłoszenia upadłości nastąpić niezwłocznie, a w przypadku wypowiedzenia - przed upływem terminu wypowiedzenia. W przeciwnym razie spadkobierca, syndyk lub wspólnik, który wypowiedział umowę spółki, a także jego wierzyciel, mogą domagać się przeprowadzenia likwidacji.
Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 9 czerwca 2016 r., VIII Ga 3/16
Standard: 51364 (pełna treść orzeczenia)