Oznaczenie zakresu odpowiedzialności poręczyciela za dług przyszły
Poręczenie za dług przyszły (art. 878 k.c.)
Oznaczenie zakresu odpowiedzialności poręczyciela za dług przyszły pieniężny jest zwykle dokonywane przez określenie kwoty, ale może też być dokonane w inny sposób, pozwalający na ustalenie wysokości długu, za który się poręcza (porównaj między innymi wyrok z 11 grudnia 2009 r., V CSK 215/09).
Wyrok SN z dnia 28 maja 2015 r., III CSK 290/14
Standard: 51173 (pełna treść orzeczenia)
Art. 878 § 1 k.c. nie daje podstaw do tego, aby ważność poręczenia za dług przyszły uzależniać od określenia tego długu w postaci wskazanej w poręczeniu kwoty. Przepis ten wymaga tylko, aby dług przyszły za który się poręcza był określony. Dług będzie można zaś za taki uznać, gdy wykładnia oświadczenia woli poręczyciela, dokonana z uwzględnieniem zasad przewidzianych w art. 65 k.c., pozwala na jednoznaczne wskazanie jaki jest zakres długu, a tym samym zakres zobowiązania poręczyciela. Nie zawsze musi to być jednoznaczne ze wskazaniem wysokość świadczenia pieniężnego, gdyż w momencie poręczenia nie da się go precyzyjnie określić.
Jeżeli, tak jak w rozpoznawanej sprawie, poręczenie obejmuje również odsetki, to gdyby przyjąć, że dla ważności poręczenia za dług przyszły musi on być zawsze oznaczony kwotowo, prowadziłoby to do niepotrzebnych i nadmiernych komplikacji dla udzielającego kredytu, samego dłużnika i poręczyciela. Udzielający kredytu dla zabezpieczenia swoich interesów powinien wtedy zawsze wskazywać najwyższą kwotę jaką może dochodzić od dłużnika zakładając, że nie zwróci on kredytu przed upływem terminu przedawnienia. Takie założenie byłoby w większości sytuacji bezprzedmiotowe, zważywszy, że większość kredytów jest zwracana w terminie lub tylko z nieznacznym opóźnieniem. Zmuszanie więc poręczyciela, aby poręczał z góry za sztucznie ustalone kwoty długu mija się z celem, tym bardziej, że zupełnie wystarczy wskazanie wysokości odsetek i terminu spłaty należności głównej, za którą się poręcza, aby w razie opóźnienia dłużnika w spłacie kredytu można było wyliczyć precyzyjnie należna kwotę odsetek, a tym samym wielkość całego długu objętego poręczeniem.
Wyrok SN z dnia 11 grudnia 2009 r., V CSK 215/09
Standard: 51174 (pełna treść orzeczenia)