Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Poręczenie długu przyszłego w umowie kredytowej

Poręczenie za dług przyszły (art. 878 k.c.) Zabezpieczenie wierzytelności bankowych (art. 93 ust. 1 p.b.)

Skuteczność poręczenia w zakresie odsetek od kredytu bankowego nie jest uzależniona od wskazania z góry ich wysokości (art. 878 § 1 k.c.).

Objęcie przez bank tytułem egzekucyjnym odsetek od kredytu nie uzasadnia zarzutu naruszenia art. 878 § 1 k.c. z tego względu, że w umowie kredytowej nie była z góry oznaczona ich wysokość. 

Jeśli umowa kredytowa wskazywała jednoznacznie na odpowiedzialność poręczyciela także w zakresie odsetek od udzielonego kredytu, to rodzaju dług nie może być traktowany jako dług przyszły w rozumieniu art. 878 § 1 k.c.

Wyrok SN z dnia 16 maja 2012 r., III CSK 249/11

Standard: 68924 (pełna treść orzeczenia)

Poręczenie nie obejmuje długu przyszłego o nieoznaczonej wysokości; dług przyszły to taki, który jeszcze nie istnieje w chwili dokonywania poręczenia. Dług z tytułu kredytu zaciągniętego już w chwili udzielenia poręczenia nie jest długiem przyszłym, także w tej części, w jakiej może dotyczyć odsetek z tytułu nieterminowej spłaty. W tej części jest to także dług istniejący, lecz jeszcze niewymagalny; stanie się wymagalny w chwili, w której nie zostaną spełnione określone w umowie kredytowej wymagania odnośnie do terminowej spłaty kolejnych rat. Zarówno ta chwila, jak i wysokość ewentualnie należnych odsetek jest w umowie kredytu oznaczona (por. wyrok SN z dnia 11 grudnia 2009 r., V CSK 215/09)..

Wyrok SN z dnia 13 maja 2010 r., IV CSK 558/09

Standard: 53603 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 732 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51172

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.