Wniosek notariusza o wpis do sądu wieczystoksięgowego bez wymaganej w art. 228 pkt 4 k.s.h. uchwały
Kompetencje zgromadzenia wspólników (art. 228 k.s.h.) Wniosek o wpis notariusza i komornika (art. 626[4] k.p.c.)
Zgodnie z art. 228 pkt 4 k.s.h., uchwały wspólników wymaga nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej. Brak wzmianki w tym zakresie w akcie notarialnym, jak też brak stosownej uchwały dołączonej do wniosku o wpis, nie w każdym wypadku może stanowić przeszkodę do wpisu. Należy zwćcić uwagę, że sporządzający akt notarialny notariusz jest obowiązany przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu, w terminie trzech dni od sporządzenia aktu (art. 92 § 4 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 42, poz. 369 ze zm.), jeżeli akt notarialny obejmuje czynność przenoszącą własność nieruchomości. W tym terminie zaś zgoda wspólnilcw, o jakiej mowa w art. 228 pkt 4 k.s.h., nie musi być wyrażona. Wynika to z art. 17 § 2 k.s.h., zgodnie z kćrym zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo ex post, po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Niewątpliwie zatem złożenie wniosku o wpis nie zawierającego wymaganej w art. 228 pkt 4 k.s.h. uchwały nie może stanowić przeszkody do wpisu, skoro uchwała ta z mocy ustawy może być podjęta także po złożeniu takiego wniosku.
W takiej sytuacji, wbrew stanowisku Sądu Okręgowego, sąd wieczystoksięgowy może żądać od wnioskodawcy złożenia stosownej uchwały bądź umowy spółki, jeśli z umowy wynika brak obowiązku podejmowania takiej uchwały.
Na możliwość żądania dokumentu, a nie tylko uzupełnienia w postępowaniu wieczystoksięgowym braku formalnego, wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 27 października 2004 r., IV CK 121/2004. Jeżeli zaś taka uchwała podjęta została w toku postępowania apelacyjnego, dołączenie jej do apelacji uzasadnia objęcie cwnież tego dokumentu badaniem sądu i nie stanowi to naruszenia art. 6268 k.p.c.
Postanowienie SN z dnia 11 czerwca 2008 r., V CSK 17/08
Standard: 51162 (pełna treść orzeczenia)