Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uchylenie w umowie spółki z o.o. obowiązku podejmowania uchwał

Podejmowanie uchwał przez wspólników (art. 227 k.s.h.)

Umowa spółki może przewidywać uchylenie obowiązku podejmowania uchwały w sprawach

- rozporządzenia prawem lub zaciągnięcia zobowiązań o wartości dwukrotnie przewyższającej wartość kapitału zakładowego,

- nabycia i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziałuw nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego,

co wynika z art. 230 k.s.h. i art. 228 pkt 4 k.s.h. Zarazem jednak nie budzi wątpliwości, że wzorzec wynikający z Kodeksu spółek handlowych przewiduje podejmowanie uchwał w takich sprawach i dopiero umowa spółki może przewidywać wyłączenie konieczności podejmowania takich uchwał.

Zauważyć należy w tym miejscu, że nie dotyczy to jednak możliwości wyłączenia konieczności podejmowania uchwał w przewidzianych przez art. 15 k.s.h. sprawach to jest w kwestiach zawarcie umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu spółki. Przepis ten ma charakter imperatywny i odejście od konieczności zgody zgromadzenia na zawarcie wskazanych w nim umów przewidywać może norma ustawowa, a nie postanowienie umowy spółki. W odróżnieniu od wskazanych wyżej art. 230 k.s.h. i art. 228 pkt 4 k.s.h. nie ma w nim mowy o możliwości odmiennego uregulowania w umowie spółki.

odejście od wymogu uchwał wspólników w zakresie

  • rozporządzenia prawem lub zaciągnięcia zobowiązań o wartości dwukrotnie przewyższającej wartość kapitału zakładowego,
  • nabycia i zbycia nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego,
  • zawarcia umowy kredytu, pożyczki, poręczenia lub innej podobnej umowy z członkiem zarządu spółki,

wiązało się dla każdego z tych zagadnień z naruszeniem dobrych obyczajów i miało na celu pokrzywdzenie wspólnika. Dla każdej z tych spraw wyeliminowano przewidzianą wzorcem ustawowym i pierwotną umową konieczność podejmowania uchwały. Zmiana tego rodzaju podejmowana w trakcie działania spółki po zaistnieniu konfliktu między wspólnikami musi być uznana za naruszającą dobre obyczaje i podjętą w celu pokrzywdzenia wspólnika bowiem wyraźnie ma na celu pogorszenie jego pozycji w sytuacji zaistnienia konfliktu.

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 10 października 2017 r., I ACa 1133/17

Standard: 51120 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.