Odpowiedzialność solidarna zbywcy i nabywcy udziału w spółce z o.o. (art. 186 k.s.h.)

Prawa i obowiązki wspólników (art. 174 - 200 k.s.h.) Zbycie udziału w spółce z o.o. (art. 180 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Zobowiązanym do zwrotu świadczenia otrzymanego wbrew przepisom prawa lub postanowieniom umowy spółki jest przede wszystkim osoba, która będąc wspólnikiem otrzymała takie świadczenie. Obowiązek zwrotu otrzymanego świadczenia ciąży na podmiocie będącym wspólnikiem w chwili otrzymywania świadczenia i nie wygasa z chwilą utraty przez niego statusu wspólnika po tym zdarzeniu, ponieważ obowiązek zwrotu świadczenia nie jest obowiązkiem wynikającym z udziału. Z tego względu nabywca udziału nie odpowiada ze zbywcą solidarnie na zasadzie art. 186 § 1 ksh.

Wyrok SR w Bydgoszczy  z dnia 23 maja 2018 r., VIII GC 235/18

Standard: 50901 (pełna treść orzeczenia)

Nie ma wątpliwości, że pozwana spółka, jak i M. M. zawierający umowę nabycia udziałów imieniem własnym – w świetle art. 186 ksh są współdłużnikami solidarnymi.

Solidarność zobowiązania zastrzeżona jest dla wierzyciela . Wierzyciel ma prawo wybrać, od którego z dłużników solidarnych dochodzi należności

Zgodnie z art. 376 § 1 kc – jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie – treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników.

Przepis art. 376 § 1 kc wyraźnie kształtuje zasadę i sposób regresu między współdłużnikami solidarnymi . Umowa zbycia udziałów jest tym stosunkiem prawnym, o którym mowa w art. 376 § 1 kc i może stanowić podstawę do żądania regresu, jeżeli została skutecznie i ważnie zawarta .

Wyrok SA w Rzeszowie z dnia 9 maja 2013 r., I ACa 124/13

Standard: 50884 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.