Egzekucja z udziału, którego zbycie umowa spółki uzależnia od zgody spółki lub w inny sposób ją ogranicza (art. 185 k.s.h.)
Sprzedaż udziału w drodze egzekucji (art. 185 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 185 § 1-3 k.s.h., jeżeli w drodze egzekucji ma nastąpić sprzedaż udziału, którego zbycie umowa spółki uzależnia od zgody spółki lub w inny sposób ogranicza, spółka ma prawo przedstawić osobę, która nabędzie udział za cenę, jaką określi sąd rejestrowy po zasięgnięciu, w miarę potrzeby, opinii biegłego. Spółka powinna, w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia jej przez sąd rejestrowy o zarządzeniu sprzedaży, zgłosić wniosek o przeprowadzenie w tym trybie wyceny udziału. Jeżeli w tym terminie spółka nie wystąpi z wnioskiem o przeprowadzenie wyceny udziału albo jeżeli w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia spółki o ustaleniu ceny nabycia osoba wskazana przez spółkę nie wpłaci komornikowi sądowemu ustalonej ceny, udziały będą sprzedawane w trybie przewidzianym w przepisach egzekucyjnych, czyli w art. 909 i n. k.p.c.
Wyrok SN z dnia 27 marca 2019 r., V CSK 658/17
Standard: 51469 (pełna treść orzeczenia)
Instytucja uregulowana w art.185 ksh stanowi modyfikację zasad postępowania egzekucyjnego prowadzonego według sposobu dotyczącego innych praw majątkowych i lex specialis w zakresie zbycia praw majątkowych dłużnika w spółce prawa handlowego (art. 911[3] kpc).
Szczególny tryb egzekucji przewidziany jest w przypadku przewidzianym w art.185§1 ksh i polega na odmiennościach w stosunku do modelu podstawowego określonego w art. 909 kpc polegających na swoistych uprawnieniach spółki, udziały w której podlegały zajęciu komorniczemu, jak też podejmowaniu charakterystycznych czynności związanych z tym sposobem egzekucji. Przekonuje to za przypisaniem wskazanym działań do trybu postępowania egzekucyjnego. Nie noszą one znamion prowadzących do zastosowania tutaj zasad nieprocesowego postępowania rejestrowego, bowiem ich przedmiot nie podlega włączeniu w zakres działania 694[1] kpc, nie każde przy tym odesłanie określonych czynności do kompetencji sądu rejestrowego powoduje uruchomienie procedury związanej z wpisem do KRS a przepis art. 7 ustawy o KRS nie wprowadza trybu nieprocesowego dla innego rodzaju czynności dokonywanych przez sąd rejestrowy, aniżeli spraw rejestrowych (tak też orz. SN z dnia 9 sierpnia 1938 roku w sprawie C II 199/38, które zachowało aktualność wobec tożsamości tej instytucji w ówczesnym Kodeksie Handlowym i współczesnym Kodeksie spółek handlowych oraz zasad dawnego i obecnego kodeksu postępowania cywilnego
Postanowienie SO w Lublinie z dnia 6 kwietnia 2017 r., IX Ga 320/16
Standard: 50883 (pełna treść orzeczenia)