Dzień dywidendy (art. 193 § 2 i 3 k.s.h.)
Uprawnieni do dywidendy; dzień dywidendy (art. 193 k.s.h.)
Co do zasady dniem dywidendy jest dzień podjęcia uchwały o podziale zysku. Osoby, które są wspólnikami w tym dniu, nabywają prawo do dywidendy. Zasada ta obowiązuje, jeżeli w umowie spółki nie ustalono innego dnia dywidendy.
Uchwała o podziale zysku z reguły jest podejmowana przez zgromadzenie wspólników, jednakże dopuszczalne jest przekazanie w umowie spółki kompetencji w tym zakresie innemu organowi spółki bądź wskazanej osobie (art. 191 § 2 w zw. z art. 231 § 2 pkt 2).
Przesunięcie dnia dywidendy na inny dzień niż dzień podejmowania uchwały (decyzji) o podziale zysku może być dokonane wyłącznie uchwałą zgromadzenia wspólników, jeżeli występuje po temu stosowne upoważnienie w umowie spółki.
Z brzmienia art. 193 § 2 wynika, że ani inny organ spółki, ani osoba, której umową przekazano kompetencje do dzielenia zysku, nie mogą dokonać ustalenia dnia dywidendy na dzień inny niż dzień podejmowania uchwały (decyzji) o podziale zysku. Ponadto inny dzień dywidendy nie może być przyjęty uchwałą wspólników bez odbycia zgromadzenia (art. 227 § 2), ponieważ przepis domaga się wyraźnie decyzji zgromadzenia
Wyrok SA w Krakowie z dnia 8 listopada 2018 r., I AGa 205/18
Standard: 50870 (pełna treść orzeczenia)