Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia spółki (art. 167 k.s.h.)

Zgłoszenie spółki do rejestru; warunki formalne; aktualizacja danych (art. 166 - 168 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Przepis art. 167 k.s.h., który jedynie wymienia dokumenty podlegające złożeniu przy zgłoszeniu do sądu rejestrowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ma charakter czysto techniczny. Na podstawie tego przepisu nie można uznać, że tzw. agio może być wniesione także po rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawę tej oceny stanowi art. 163 k.s.h., który należy interpretować w zgodzie z zasadami wynikającymi z art. 3 k.s.h.

Przez wskazane w art. 167 § 1 pkt 2 k.s.h. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione należy rozumieć także oświadczenie, że tzw. agio zostało przez wszystkich wspólników w całości wniesione.

Taka interpretacja pozostaje w zgodzie z art. 163 k.s.h., według którego nie tylko wniesienie wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, ale także, w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, tzw. agio muszą być wniesione przed rejestracją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wobec uregulowania art. 163 k.s.h. trzeba przyjąć, iż do zgłoszenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu, że tzw. agio zostało przez wszystkich wspólników w całości wniesione.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 23 kwietnia 2014 r., I ACa 26/14

Standard: 50837 (pełna treść orzeczenia)

De lege lata nie ma przepisu prawa, z wyjątkiem art. 694[4] k.p.c., odnoszącego się do obowiązku przedkładania sądowi rejestrowemu dokumentów mających stanowić podstawę wpisu w rejestrze w oryginałach lub poświadczonych urzędowo odpisach i wyciągach, który by wprowadzał ograniczenia dowodowe w sprawach z wniosku o wpis w rejestrze przedsiębiorców danych wspólników posiadających więcej niż 10% udziałów w kapitale zakładowym; w szczególności nie ma wyłączenia możliwości oparcia stosownego żądania na podstawie listy wspólników, o której stanowi art. 188 § 3 k.s.h. Nie występują również szczególne wymagania formalne, poza obowiązkiem złożenia wniosku na urzędowym formularzu (art. 19 ust. 2 ustawy o KRS), dotyczące wniosku o zmianę wpisu, w tym przede wszystkim odnośnie do obowiązku załączenia odpowiednich dokumentów, jak to ma miejsce w wypadku wniosku o zgłoszeniu spółki do rejestru (art. 167 k.s.h.). Prowadzi to do takiego rezultatu, że wnioskodawca, zobowiązany wykazać wystąpienie zdarzenia prawnego, stanowiącego materialny substrat wpisu w rejestrze (art. 232 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.), posiada swobodę co do tego, na jakim dokumencie zamierza oprzeć swoje żądanie.

Powołanie się przez wnioskodawcę we wniosku o wpis do rejestru na dokumenty, które w ocenie sądu rejestrowego nie wskazują na fakt wystąpienia zdarzenia prawnego, podlegającego ujawnieniu w rejestrze rodzi negatywny skutek procesowy w postaci oddalenia wniosku o wpis.

Wynikający z art. 23 ust. 2 ustawy o KRS obowiązek sądu do pieczy nad zgodnością danych wskazanych we wniosku ze stanem rzeczywistym uprawnia go do podejmowania wszelkich czynności dowodowych zmierzających do kontroli tych danych, w tym także, kierując się treścią art. 248 § 1 w związku z art. 13 § 2 k.p.c. do żądania przedłożenia umowy zbycia udziałów w spółce. Zasadność dokonania przedmiotowej kontroli wymaga pojawienia się uzasadnionych wątpliwości, o których mowa w art. 23 ust. 2 ustawy o KRS, dotyczących konkretnie rozpatrywanego przypadku,

Uchwała SN z dnia 6 czerwca 2012 r., III CZP 22/12

Standard: 51661 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50826

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.