Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prawo żądania odpisu sprawozdania finansowego oraz przeglądania ksiąg i dokumentów (art. 120 k.s.h.)

Spółka komandytowa (art. 102 - 124 k.s.h.)

Ustawodawca zawsze z ważnych powodów dopuszcza sądowe prawo kontroli komandytariusza, mimo że zgodnie z art. 121 § 3 k.s.h. ograniczeń z art. 56 i art. 57 k.s.h., nie stosuje się do komandytariusza nieposiadającego prawa do prowadzenia spraw spółki lub jej reprezentowania, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Ustawodawca więc mimo wyłączenia wobec komandytariusza zakazu działalności konkurencyjnej nie pozbawia go prawa kontroli.

Przysługujące komandytariuszowi prawo kontroli niezależnie od tego czy realizowane na podstawie ustawy (np. art. 120 § 1 k.s.h.), czy też w oparciu o postanowienie sądu (art. 120 § 2 k.s.h.) ma charakter osobisty. Jest ono bowiem związane z uczestnictwem w spółce. Taki charakter tego uprawnienia wyklucza jego realizację przez pełnomocnika (osobę upoważnioną przez wspólnika).

Nie oznacza to rzecz jasna, że wspólnik nie może realizować omawianego uprawnienia w jednoczesnej obecności osoby przez niego upoważnionej. Niemniej bezwzględnie konieczne jest aby osoba ta przeglądała dokumenty w obecności wspólnika. Z tego też względu zasadnym było dopuszczenie wnioskodawcy do przejrzenia ksiąg i dokumentów spółki opisanych w postanowieniu, w ewentualnej obecności osoby przez komandytariusza upoważnionej.

Postanowienie SO w Warszawie z dnia 18 marca 2019 r., XXIII Ga 2271/18

Standard: 50777 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.