Formia elektroniczna czynności bankowych (art. 7 p.b.)
Czynności bankowe (art. 5 - 7b p.b.)
Obowiązujące przepisy dopuszczają zawarcie umowy w formie elektronicznej. Biorąc pod uwagę treść art. 78 § 2 k.c. w brzmieniu obowiązującym do dnia 24 października 2013 r. oraz art. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe przyjąć należy, iż z jednej strony procedura w ramach obrotu bankowego została uproszczona, z drugiej strony - szczegółowo uregulowano postępowanie z dokumentami stanowiącymi podstawę czynności bankowych. Ustawodawca (art. 7 ust. 2 Prawa bankowego) przewiduje możliwość zastąpienia dokumentacji papierowej elektroniczną; dotyczy to wszelkich dokumentów związanych z czynnościami bankowymi, mogą być one zapisane na informatycznych nośnikach danych.
Warunkiem prowadzenia dokumentacji w tej formie jest jej należyte utworzenie, utrwalanie, przekazanie, przechowywanie i zabezpieczanie; brak spełnienia któregokolwiek z tych wymogów powoduje, że dokumentacja elektroniczna nie będzie miała skutków wyrażonych w art. 7 ust. 3 Prawa bankowego.
Reasumując, istnieje korelacja pomiędzy oświadczeniem woli złożonym w ramach czynności bankowej a formą sporządzenia dokumentów bankowych, co sprowadza się do założenia, że równoważność oświadczenia związanego z czynnością bankową w postaci elektronicznej z oświadczeniem w formie pisemnej zachodzi tylko wówczas, gdy dochowane zostały wymogi związane z utworzeniem, utrwaleniem i przekazaniem dokumentu.
Wyrok SO w Gdańsku z dnia 12 lipca 2017 r., III Ca 583/17
Standard: 50508 (pełna treść orzeczenia)
Elektroniczna postać czynności bankowych unormowana została wprost w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (jedn. tekst: Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665), zgodnie z którym oświadczenia woli składane w związku z dokonywaniem czynności bankowych mogą być wyrażane za pomocą elektronicznych nośników informacji, jeżeli dokumenty związane z tymi czynnościami będą w należyty sposób utworzone, utrwalone, przechowywane i zabezpieczone, przy czym czynność dokonana w tej formie spełnia wymagania formy pisemnej. Wymieniony przepis stworzył podstawę do posługiwania się w sferze czynności bankowych, w obrocie z klientami banku, dokumentami elektronicznymi. Ma on zastosowanie, gdy strony umówiły się co do sposobu sygnowania informacji przekazywanych sobie za pomocą nośników elektronicznych.
Wyrażony w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 16 maja 2003 r., I CKN 384/01 pogląd precyzujący pojęcie złożenia oświadczenia woli w formie elektronicznej wskazuje na konieczny warunek zgody adresata na taki sposób składania oświadczeń woli.
Postanowienie SN z dnia 10 grudnia 2003 r., V CZ 127/03
Standard: 55055 (pełna treść orzeczenia)