Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Określenie wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika spółki jawnej; wycena wkładu

Wkład wspólnika w spółce jawnej (art. 48 k.s.h.) Treść umowy spółki jawnej (art. 25 k.s.h.)

Ustawodawca nie określił minimalnej wartości wkładu wnoszonego przez wspólnika spółki jawnej. Jest to związane z zasadą nieograniczonej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki ( art. 22 § 2 k.s.h.).

Wskazanie w umowie spółki wartości wkładu wnoszonego przez poszczególnych wspólników dotyczy każdego rodzaju wkładu, w tym również zobowiązania do świadczenia pracy, zobowiązania do świadczenia usług, a także oddania rzeczy lub praw do używania.

Z uwagi na brak szczególnej regulacji prawnej, odpowiadającej regulacji art. 312 k.s.h., co do zasady wspólnicy spółki jawnej mogą dokonać wyceny wkładów samodzielnie. W przypadku gdy spółka nie będzie prowadzić ksiąg rachunkowych wspólnicy mogą określić wartość wnoszonych wkładów w zasadzie w sposób dowolny.

Wycena wkładów powinna opierać się na kryterium obiektywnym, choć dopuszczalne jest dokonanie wyceny według subiektywnej oceny wspólników. W przypadku, gdy spółka będzie prowadzić księgi rachunkowe, wspólnicy zobowiązani są dokonać wyceny wkładów według właściwej metody, zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

Oznaczenie wartości wkładów ma znaczenie w zakresie uprawnień majątkowych wspólników. Wartość rzeczywiście wniesionego wkładu co do zasady wpływa bowiem na wysokość udziału kapitałowego wspólnika (art. 50 k.s.h.), wysokość podstawy do naliczania odsetek (art. 53 k.s.h.) czy uczestnictwo w majątku likwidowanej spółki (art. 82 § 2 k.s.h.).

Postanowienie SO w Łodzi z dnia 21 lutego 2014 r., XIII Ga 474/13

Standard: 50502 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.