Wykonywanie prawa indywidualnej kontroli przez pełnomocnika
Prawo kontroli wspólnika z o.o. (art. 212 k.s.h.)
W ocenie Sądu Okręgowego należy wykluczyć dopuszczalność realizacji prawa indywidualnej kontroli przez pełnomocników. Za koniecznością wykonywania osobiście tego uprawnienia przez wspólnika przemawia literalna treść przepisu art. 212 § 1 k.s.h., zgodnie z którym wspólnik lub wspólnik wraz z upoważnioną przez siebie osobą może realizować prawo indywidualnej kontroli. Przepis ten wyraźnie wskazuje, że nie można upoważnić innej osoby do samodzielnego wykonywania prawa kontroli bez udziału wspólnika.
Osoba upoważniona może wykonywać to uprawnienie tylko łącznie ze wspólnikiem, bez względu na to w jaki sposób upoważnienie zostało innej osobie udzielone. Łatwo zatem byłoby obejść ten przepis poprzez udzielenie pełnomocnictwa do wykonywania prawa indywidualnej kontroli innej osobie i tym samym kontrola nie musiałaby być osobiście wykonywana przez wspólnika. Celem tego ograniczenia jest przede wszystkim ochrona interesu spółki przed niekontrolowanym wyciekiem informacji dotyczących spraw spółki.
Stosownie do art. 95 § 1 k.c. z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Przedstawicielem jest w szczególności pełnomocnik. Zasadą jest dopuszczalność dokonania każdej czynności prawnej przez przedstawiciela, chyba że skorzystanie z przedstawiciela wyklucza przepis albo właściwość czynności prawnej. Właściwość czynności prawnej przemawia przeciwko dokonaniu tej czynności przez przedstawiciela, jeśli czynność ma charakter czynności osobistej ( tak SN w uchwale z dnia 13 maja 2015 r., III CZP 19/15).
Prawo kontroli wspólnika w spółce z o.o. należy traktować jako właśnie jako jego czynność osobistą.
Postanowienie SO w Częstochowie z dnia 18 grudnia 2017 r., V Ga 289/17
Standard: 50475 (pełna treść orzeczenia)