Umowa o pracę z jednoosobowym wspólnikiem spółce z o.o. i akcjonariuszem w spółce akcyjnej

Utworzenie jednoosobowej spółki z o.o. (art. 151 § 1 k.s.h.) Umowa o pracę z członkiem zarządu spółki kapitałowej

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Tam gdzie status pracownika (wykonawcy pracy) zostaje zdominowany przez status właścicielski, nie może być mowy o zatrudnieniu w ramach stosunku pracy wspólnika, który w takiej sytuacji wykonuje czynności (nawet typowo pracownicze) na rzecz samego siebie (we własnym interesie) i na swoje własne ryzyko produkcyjne, gospodarcze i socjalne. W przypadku jedynego wspólnika spółki z o.o., do przesunięcia majątkowego dochodzi w ramach majątku samego wspólnika, a więc nie zachodzi przesłanka odpłatności pracy, a nadto jako zgromadzenie wspólników dyktuje on sam sobie sposób działania

Postanowienie SN z dnia 6 września 2022 r., II USK 678/21

Standard: 64557 (pełna treść orzeczenia)

Sąd Najwyższy uznaje natomiast za niedopuszczalne zatrudnienie pracownicze w sytuacji, gdy ta sama osoba występuje w roli jedynego wspólnika i prezesa jednoosobowego zarządu spółki (por. wyroki SN: z dnia 17 grudnia 1996 r., II UK 37/96; z dnia 5 lutego 1997 r., II UKN 86/96, poz. 404; z dnia 32 września 1997 r., I PKN 276/97; z dnia 2 lipca 1998 r., II UKN 112/98; z dnia 14 marca 2001 r., II UKN 268/00; z dnia 9 września 2004 r., I PK 659/03; z dnia 23 października 2006 r., I PK 113/06).

Pzyczyny negowania istnienia między stronami stosunku pracy w tej ostatniej sytuacji tłumaczono różnymi względami: pierwotnie brakiem należytej reprezentacji podmiotu zatrudniającego przy zawieraniu umowy o pracę i występowania tej samej osoby w roli pracodawcy i pracownika, pokrywaniem się obowiązków wynikających ze stosunku pracy z obowiązkami wspólnika spółki, a przede wszystkim brakiem konstytutywnych cech stosunku pracy, w szczególności zaś podporządkowania pracowniczego.

Z podobnych przyczyn orzecznictwo nie uznaje za zatrudnienie pracownicze także zatrudnienia dominującego wspólnika w sytuacji, gdy udział innych wspólników w kapitale zakładowym spółki jest tak mały, że pozostaje w istocie iluzoryczny, na przykład nie przekracza kilku procent (por. wyroki SN: z dnia 7 kwietnia 2010 r., II UK 177/09; z dnia 3 sierpnia 2011 r., I UK 8/11; z dnia 13 marca 2018 r., I UK 27/17). W orzecznictwie tym stwierdza się też, że z perspektywy prawa ubezpieczeń społecznych tego rodzaju spółkę należy traktować jak spółkę jednoosobową.

Także w piśmiennictwie podkreśla się, że jedyny (lub „niemal jedyny”) wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powinien uzyskać statusu pracowniczego. Niezależnie od argumentów odwołujących się do braku podporządkowania pracowniczego, w piśmiennictwie tym zauważa się bowiem, że w istocie nie zachodzi przesłanka odpłatności pracy, skoro do przesunięcia majątkowego dochodzi w ramach majątku samego wspólnika.

Jest możliwe nawiązanie stosunku pracy pomiędzy dwuosobową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a jej wspólnikiem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tytułem podlegania przez taką osobę ubezpieczeniom społecznym może być wprawdzie prowadzona przez nią pozarolnicza działalność gospodarcza, jednakże dotyczy to tylko wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich. Taka sytuacja oznacza, że wspólnik wieloosobowej (także dwuosobowej) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może skorzystać z powołanych regulacji. Musi więc poszukiwać innego tytułu do objęcia go obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. W świetle regulacji art. 2a ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie istnieją zaś żadne podstawy do tego, aby uznać, że takim tytułem nie może być w szczególności zatrudnienie pracownicze.

Wyrok SN z dnia 13 października 2021 r., III USKP 65/21

Standard: 61396 (pełna treść orzeczenia)

Pełniący funkcję członka zarządu jedyny wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której część udziałów ma on jako osoba fizyczna, a drugą część inna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w której on (ta sama osoba fizyczna) ma wszystkie udziały (formalnie spółka dwuosobowa), nie może - co do zasady - pozostawać z tą spółką w stosunku pracy.

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (która ma jednego wspólnika, jednego 100%-owego udziałowca, czyli jednego właściciela) jest szczególną formą prowadzenia działalności gospodarczej na „własny” rachunek, nawet gdy jest on przez konstrukcję (fikcję) osoby prawnej oddzielony od osobistego majątku jedynego wspólnika. Dlatego nie tylko brak podporządkowania pracowniczego w rozumieniu art. 22 § 1 k.p. przemawia przeciwko przyjęciu pracowniczego stosunku zatrudnienia. Sprzeciwia się temu także zasadnicza sprzeczność między właścicielskim a pracowniczym statusem ubezpieczonego, jaka pojawia się w takim przypadku.

Koncepcja stosunku pracy opiera się na teorii, według której podstawą ustroju pracy jest wymiana świadczeń między dwoma kontrahentami: właścicielem środków produkcji (podmiotem zatrudniającym) i pracownikiem (zatrudnionym). Z tego punktu widzenia, w świetle cech stosunku pracy oraz ustroju prawa pracy, którego podstawą jest wymiana świadczeń między właścicielem środków produkcji a pracownikiem, jedyny (lub niemal jedyny) wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością co do zasady nie może pozostawać z tą spółką w stosunku pracy, gdyż w takim przypadku status wykonawcy pracy (pracownika) zostaje „wchłonięty” przez status właściciela kapitału (pracodawcy). Jedyny wspólnik w takiej sytuacji wykonuje czynności (nawet typowo pracownicze) na rzecz samego siebie (we własnym interesie) i na swoje własne ryzyko produkcyjne, gospodarcze i socjalne. Jedyny wspólnik jest od pracodawcy (spółki z o.o.) niezależny ekonomicznie, gdyż – skoro do przesunięcia majątkowego dochodzi w ramach majątku samego wspólnika – nie zachodzi przesłanka odpłatności pracy, a ponadto to on sam (jednoosobowy wspólnik) dyktuje sposób działania jako zgromadzenie wspólników (por. wyrok SN z 14 września 2017 r., III UK 190/16).

Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2021 r., I USKP 41/21

Standard: 61355 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 166 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60740 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 163 słów. Wykup dostęp.

Standard: 60723 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 446 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72853 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 183 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50589 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 114 słów. Wykup dostęp.

Standard: 64401 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 102 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50460 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 110 słów. Wykup dostęp.

Standard: 46558 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 403 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50362 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 133 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50577 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 478 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25197 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 366 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50567 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 87 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45486 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 1627 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25172 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 424 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25195 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72854 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 57 słów. Wykup dostęp.

Standard: 72855 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 573 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25193 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.