Domniemanie kompetencji zarządu spółki kapitałowej
Prowadzenie spraw spółki kapitałowej (art. 201 § 1 i art. 204 § 1 i art. 368 k.s.h.) Zarząd spółki akcyjnej (art. 368 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zarząd korzysta, z domniemania kompetencji, tj. przysługują mu te wszystkie kompetencje, które nie są zastrzeżone dla zgromadzenia wspólników. W stosunkach wewnętrznych - prowadzenia spraw - rada nadzorcza nie ma prawa wpływania na zarząd przez wydawanie zarządowi wiążących poleceń. Wydaje się, że zakaz taki powinien być rozciągnięty na wspólników w zgromadzeniu wspólników. Jeżeli istnieją wątpliwości, do kogo należy kompetencja do prowadzenia spraw i reprezentacji, przyjąć należy, że uprawnienia te przysługują zarządowi.
Domniemanie kompetencji nie oznacza, że w kodeksie spółek handlowych zastosowano ogólną regułę określenia kompetencji " prowadzi sprawy i reprezentuje". W procesie zarządzania spółką zarząd może być wspomagany przez " aparat" pomocniczy: dyrektorów, kierowników itp.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 21 marca 2018 r., III AUa 1266/17
Standard: 50354 (pełna treść orzeczenia)
Kompetencje zarządu związane są ze sferą działania, także w stosunkach wewnętrznych za spółkę, czego nie można utożsamiać z działaniami za innego organy spółki, w szczególności poprzez kreowanie w sposób pozaustawowy samodzielnych uprawnień do modyfikacji skutków prawnych czynności zastrzeżonych do ich wyłącznej kompetencji.
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 15 listopada 2017 r., I ACa 543/17
Standard: 50691 (pełna treść orzeczenia)