Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powództwo o ustalenie, że spółce nie przysługują roszczenia odszkodowawcze z tytułu odmowy udzielenia absolutorium

Wyłączenie powoływania się na uchwałę udzielającą sprawcy szkody absolutorium (art. 296 k.s.h.) Udzielanie członkom organów spółki absolutorium (art. 228 pkt 1 i art. 231 § 2 pkt 3 i art. 395 § 2 pkt 3 k.s.h.) Powództwo o ustalenie w sprawach ze stosunku spółki

Odmowa udzielenia absolutorium, jakkolwiek sama w sobie nie wywołuje negatywnych skutków dla członków organów spółki tak w sferze organizacyjnej (np. odwołania członka organu), jak i cywilnoprawnej, to jednak oznacza brak akceptacji dla ich działań w danym roku obrotowym i może zapowiadać działania prowadzące do przypisania im odpowiedzialności (por. wyrok SA w Krakowie z dnia 8 grudnia 2016 r., I ACa 923/16). 

Uchwała taka nie jest zatem obojętna dla sfery interesów członków organów spółki do których się odnosi. 

Zarówno w judykaturze, jak i piśmiennictwie, zgodnie wskazuje się, że w sytuacji, gdy nie dochodzi do podjęcia uchwały o udzieleniu absolutorium (z uwagi na nieuzyskanie wymaganej większości głosów), albo gdy podjęta została uchwała o nieudzieleniu absolutorium, członkowi organu spółki przysługuje oparte na art. 189 k.p.c. powództwo o ustalenie, że spółce nie przysługują roszczenia odszkodowawcze z tytułu pełnienia obowiązków członka organu spółki w określonym roku obrotowym. 

Wyrok SA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2018 r., VII AGa 1267/18

Standard: 50257 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.