Uchwała o udzieleniu absolutorium w spółce jako oświadczenie wiedzy
Udzielanie członkom organów spółki absolutorium (art. 228 pkt 1 i art. 231 § 2 pkt 3 i art. 395 § 2 pkt 3 k.s.h.) Wyłączenie powoływania się na uchwałę udzielającą sprawcy szkody absolutorium (art. 296 k.s.h.) Oświadczenia inne niż oświadczenia woli, oświadczenia wiedzy (art. 65[1] k.c.)
Niezależnie od tego, czy i jakie skutki prawne wywiera sama w sobie uchwała w przedmiocie absolutorium, to uchwałę taką uznać należy za rodzaj czynności prawnej organu właścicielskiego spółki (walnego zgromadzenia, czy też zgromadzenia wspólników), nie zaś za oświadczenie wiedzy, a tym samym co do zasady nie jest wykluczona jej ocena w oparciu o kryteria wskazane w art. 58 k.c.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 19 czerwca 2018 r., VII AGa 1267/18
Standard: 50249 (pełna treść orzeczenia)
Uchwała walnego zgromadzenia spółdzielni w przedmiocie udzielania absolutorium członkom zarządu nie wywołuje skutków cywilno-prawnych. Ma ona charakter oświadczenia wiedzy opartego na uznaniu, a nie oświadczenia woli, zatem nie jest czynnością prawną. Następstwem uchwały może, ale nie musi być wywołanie dalszych następstw, polegających m.in. na odwołaniu członków zarządu, którym nie udzielono absolutorium. Z tych względów ocena uchwały o nieudzieleniu absolutorium w aspekcie przepisu art. 58 § 2 k.c. jest niedopuszczalna. Nie jest także możliwe odwoływanie się do konstrukcji nadużycia prawa podmiotowego (art. 5 k.c.).
Wyrok SN z dnia 26 marca 2002 r., III CKN 989/00
Standard: 50250 (pełna treść orzeczenia)