Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uprawnienie do osobistego zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki (art. 38 § 2 k.s.h.)

Zakaz powierzania spraw osobom trzecim; przeglądanie dokumentacji (art. 38 k.s.h.)

Nawet gdyby umowa wyłączała jej obowiązek prowadzenia spraw spółki, to i tak zgodnie z art. 38 § 2 k.s.h. uczestniczka miała nieskrępowane uprawnienie do osobistego zasięgania informacji o stanie majątku i interesów spółki oraz prawo do osobistego przeglądania ksiąg i dokumentów spółki. Przepis ten służy właśnie zapewnieniu wszystkim wspólnikom prawa do nieograniczonego zasięgania informacji o kondycji spółki. Norma ta harmonizuje zatem z wszystkimi tymi regulacjami, które z zaniedbań wspólników w zakresie rozeznania w sprawach spółki wywodzą określone konsekwencje prawne.

Skoro ustawodawca gwarantuje wspólnikowi spółki jawnej bezwzględne prawo do uzyskania informacji o stanie spółki (której treść determinowałaby podjęcie określonych kroków zmierzających do zabezpieczenia wierzycieli przed skutkami złej kondycji finansowej – w tym właśnie zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości), to podjęcie przez wspólnika nieracjonalnej decyzji o rezygnacji z tego prawa, a nawet dalej – z prawa do posiadania jakiegokolwiek rzeczywistego wpływu na kształt i działalności spółki, obciąża tylko tego wspólnika i nie może rzutować na sytuację wierzycieli.

Decyzja taka musi być z punktu widzenia racjonalnych zasad obrotu gospodarczego oceniona negatywnie i w żadnym wypadku takie postępowanie wspólnika nie umniejsza ani tym bardziej nie wyklucza jego winy w niezgłoszeniu we właściwym czasie wniosku o ogłoszenie upadłości, determinując tym samym możliwość stosowania sankcji, o których mowa w art. 373 P.U.N. 

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 16 kwietnia 2013 r., VIII Ga 84/13

Standard: 50171 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.