Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Bilans otwarcia likwidacji (art. 281 k.s.h.)

Rozwiązanie i likwidacja spółki (art. 270 - 290 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

Jak stanowią przepisy k.s.h., w sporządzonym w związku z likwidacją spółki bilansie otwarcia likwidacji określana jest wartość majątku spółki, w tym nieruchomości i praw majątkowych (wartość zbywcza). Otrzymane przez wspólników w wyniku likwidacji spółki udział we współwłasności i prawo wieczystego użytkowania oznacza otrzymanie przez wspólników kwoty stanowiącej równowartość wierzytelności wspólników z tytułu podziału kwoty likwidacyjnej.

W związku z tym, jako udokumentowany koszt nabycia przez wspólników przedmiotowych udziałów, o którym mowa w art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f., należy przyjąć określoną w bilansie likwidacyjnym wartość otrzymanych przez wspólników udziałów we współwłasności i prawie użytkowania wieczystego (wartość zbywcza). Jest to bowiem jedyna wartość jaka może być uznana za wartość wierzytelności przysługującej wspólnikom z tytułu "kwoty likwidacyjnej".

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 czerwca 2019 r., I SA/Gl 64/19

Standard: 50200 (pełna treść orzeczenia)

Właściwe postępowanie rozpoczyna się od sporządzenia przez likwidatorów bilansu otwarcia likwidacji, który to likwidatorzy składają zgromadzeniu wspólników do zatwierdzenia (art. 281 § 1 k.s.h.). Podkreślenia wymaga, że jednym z celów sporządzenia takiego bilansu, to ewentualna wskazówka dla likwidatorów, czy nie zachodzą na tym etapie przesłanki do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.

Postanowienie SO w Krakowie z dnia 5 lipca 2018 r., XII Ga 646/17

Standard: 50162 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.