Uchwała wszystkich wspólników o dalszym istnieniu spółki (art. 273 k.s.h.)
Rozwiązanie i likwidacja spółki (art. 270 - 290 k.s.h.)
Mimo, iż art. 273 k.s.h. expresis verbis nie zakazuje podjęcia uchwały o dalszym istnieniu spółki w sytuacji np. ogłoszenia upadłości, czy też wystąpienia przez kuratora z wnioskiem o rozwiązanie spółki przez sąd, to są to przypadki uznane przez doktrynę za przemawiające przeciwko możności podjęcia uchwały przez wspólników o dalszym istnieniu spółki. Postanowienie Sądu o ogłoszeniu upadłości, czy też rozwiązaniu spółki przez sąd nie może być zniwelowane przez czynność prawną wspólników.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 26 lutego 2019 r., I AGa 12/18
Standard: 50132 (pełna treść orzeczenia)
Ustawodawca w art. 273 k.s.h. przewidział możliwość podjęcia przez wszystkich wspólników jednomyślnej uchwały o dalszym istnieniu spółki, mimo że sąd orzekł prawomocnym wyrokiem o jej rozwiązani. Uchwała taka może zostać podjęta aż do dnia złożenia wniosku o wykreślenie spółki z rejestru. Naturalnym więc skutkiem podjęcia uchwały o dalszym istnieniu spółki jest zniweczenie skutków opisanego wyżej wyroku Sądu o jej rozwiązaniu.
Działanie wspólników na podstawie art. 273 k.s.h. nie może zatem zostać uznane za naruszenie prawa podmiotowego ze względu na to, że niweczy skutki wyroku rozwiązującego spółkę, bowiem zostało podjęte zgodnie z prawem.
Postanowienie SO w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2013 r., XII Ga 84/13
Standard: 50134 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 50133