Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiednie stosowanie przepisów (art. 261 k.s.h.)

Zmiana umowy spółki (art. 255 - 265 k.s.h.)

Wyświetl tylko:

W art. 257 §1 k.s.h. minimalną treść postanowienia umownego zezwalającego na podwyższenie kapitału bez zmiany umowy wskazując, że postanowienie takie powinno przewidywać maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia. Na tle tej regulacji w literaturze wyraża się pogląd, że w przypadku zawarcia w umowie jedynie tych minimalnych wymogów, dalsze doprecyzowanie warunków podwyższenia kapitału zakładowego nastąpić powinno w uchwale. Wskazuje się, że w przypadku uchwalenia podwyższenia kapitału przez wniesienie wkładów niepieniężnych to właśnie uchwała powinna określać przesłanki o których mowa w art. 158 k.s.h.

Art. 158 k.s.h. w przypadku podniesienia kapitału stosowana jest odpowiednio (art. 261 k.s.h.), co oznacza, że jeśli uchwała o podwyższeniu przewiduje objęcie udziałów w podwyższonym kapitale w zamian za wkłady niepieniężne, to właśnie uchwala (a nie umowa) powinna zawierać określenie zarówno tych wkładów jak i ich wartość i osobę obwiązaną do ich wniesienia. Wymóg odpowiedniego stosowania regulacji przewidzianej dla innej sytuacji prawnej nie może oznaczać konieczności uwzględniania jej literalnego brzmienia. Jeśli wiec norma art. 158 k.s.h. ma odpowiednie zastosowanie do podwyższenia kapitału, to przyjmować należy, że uchwała podwyższająca kapitał zawierać powinna elementy, o których mowa w tym przepisie. 

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 13 listopada 2015 r., VIII Ga 326/15

Standard: 50012 (pełna treść orzeczenia)

W okolicznościach niniejszej sprawy zaskarżoną uchwałą dokonano podwyższenia kapitału zakładowego w trybie art. 257 ksh poprzez zmianę umowy spółki i utworzenie nowych udziałów. Zgodnie z odesłaniem z art. 261 ksh przy takim podwyższeniu kapitału zakładowego przepisy dotyczące wartości nominalnej udziału, pełnej wpłaty na poczet kapitału zakładowego, wpłaty, o której mowa w art. 154 § 3 ksh oraz wkładów niepieniężnych stosuje się odpowiednio. Jeśli chodzi o wartość nominalną to oznacza, że w przypadku gdy podwyższenia dokonuje się poprzez ustanowienie nowych udziałów, skutkiem podwyższenia nie mogą powstać udziały o wartości mniejszej niż 50 złotych (art. 154 § 2 ksh).

Poza tym udziały w podwyższonym kapitale zakładowym nie mogą być obejmowane poniżej wartości nominalnej, natomiast mogą być obejmowane z nadwyżką ceny objęcia ponad wartość nominalną, którą przelewa się do kapitału zapasowego (art. 154 § 3 ksh). Z kolei przed zgłoszeniem podwyższenia kapitału zakładowego do rejestru wkłady na pokrycie podwyższonego kapitału powinny być wniesione w całości (art. 163 pkt 2 ksh).

Odnosząc się do kwestii wkładów niepieniężnych to zastrzeżenie to dotyczy konieczności zachowania zasad dotyczących zdolności aportowej oraz oznaczenia w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego przedmiotu wkładu, osoby wspólnika wnoszącego aport, jak również liczby i wartości nominalnej objętych w zamian udziałów (art. 158 § 1 ksh). Zgodnie z art. 158 § 1 ksh, jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów. 

Wyrok SO w Szczecinie z dnia 12 lutego 2014 r., VIII GC 422/13

Standard: 50009 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 83 słów. Wykup dostęp.

Standard: 50007

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.